Placenta a její komplikace

Placenta neboli plodový koláč je pro plod nejdůležitějším orgánem. Dodává děťátku kyslík a živiny, chrání ho před některými infekcemi a odvádí z těla plodu odpadové látky. Během těhotenství placenta roste spolu s dělohou a nejčastěji bývá uložena v horní části dělohy na přední nebo zadní stěně. Komplikace nastávají, když je placenta uložena v dolní části dělohy nebo se předčasně odlučuje.
foto: Profimedia

Vcestné lůžko

Vcestné lůžko znamená, že se placenta nachází v dolní části dělohy. Buď pouze dosahuje k vnitřní brance nebo branku zcela překrývá. Pokud placenta branku zcela překrývá, stojí v cestě vstupující hlavičce a znemožňuje porod vaginální cestou. Plod se ukládá do příčné nebo šikmé polohy. Hlavním příznakem vcestného lůžka je krvácení. První krvácení se může projevit již na konci prvního trimestru. Je-li krvácení silné, může dojít k potratu.

V mnoha případech se ale během těhotenství s rostoucí dělohou vytáhne placenta výše a není již překážkou v porodních cestách. Pokud se tak nestane, projeví se vcestné lůžko častěji krvácením v druhé polovině těhotenství. Obvykle nebývá silné, ale může vést u těhotné k chudokrevnosti. Před porodem a při počínající děložní činnosti intenzita krvácení zesiluje. Je-li krvácení silné, je jediná možnost, jak zachránit matku i plod, provést akutní císařský řez.

Předčasné odlučování lůžka

Předčasné odlučování lůžka (abrupce placenty) je stav, kdy dojde k odloučení lůžka v posledních 3 měsících těhotenství nebo v první a druhé době porodní. Častěji se vyskytuje u těhotných s vysokým tlakem, preeklampsií, eklampsií či po úrazu břicha. Hlavním příznakem při abrupci placenty je bolestivé poševní krvácení. Bolest je způsobena zvětšujícím se krevním výronem mezi placentou a děložní stěnou. Závažnost stavu nemusí odpovídat intenzitě krvácení.

Pokud se výron tvoří ve středu placenty, žena krvácet nemusí a odloučení lůžka se projeví bolestí břicha až šokovým stavem. U plodu mohou být známky nedostatku kyslíku. Ve stanovení diagnózy hraje důležitou roli ultrazvukové vyšetření. Je-li krvácení slabé a krevní výron malý, je možné se pokusit o porod vaginální cestou. Při těžkém krvácení či známkách nedostatečného zásobení plodu kyslíkem je nutné provést akutní císařský řez.

Čtěte také:

Zadržené lůžko

Do 30 minut po porodu plodu by měly nastat kontrakce, které odloučí placentu od děložní stěny a vypudí ji do pochvy. Příčinou zadrženého lůžka může být dlouhotrvající porod, vícečetné těhotenství, předchozí císařský řez nebo opakované potraty s následným vyčistěním děložní dutiny kyretou (revize).

Je-li děloha hodně vyčerpaná, může dojít k silnému krvácení.  Ženě se podají léky podporující stažení dělohy a odloučení placenty. Není-li placenta vypuzena do 30 minut, přistupuje se k operačnímu vybavení placenty. Výkon se provádí v celkové anestezii. Porodník rukou odloučí a vybaví placentu. Následně se dutina děložní vyčistí od zbytků lůžka nástrojem zvaným kyreta.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Lenny
Lenny

Dobrý den, předevčírem jsem začala z ničeho nic krvácet. Neváhala jsem a ihned jsem jela na pohotovost s tím nejhorším pocitem. Po vyšetření na koze mi doktor udělal ještě ultrazvuk. Miminko zatím žije, ale někde v placentě je sraženina. Měla jsem i křeče. Doporučil mi klidový režim, takže celý dny jenom ležím, nohy nahoře a můžu vstát maximálně jen na toaletu. V ordinaci mi ještě píchl Dycinone a doporučil mi abych si koupila Ascorutin a brala ho 3x2 a také Magne B6 a ten taky 3x2. Krvácení neustalo, ale křeče naštěstí trochu polevily. Celý den jen a jen ležím nic nedělám a krev nikde, ale večer vždy! Čím to může být? Celé těhu bylo bez komplikací, brala jsem jen Chytré miminko, nekouřím a ani nepiju. Pan doktor říkal, že to může být počasím a nebo stresem. Mám za sebou už potrat a nechci aby se to opakovalo. Prosím poraďte mi co mám dělat, nechci o malého přijít, když už navíc začínám cítit bublinky v bříšku.. :'( Prosím nevím kudy kam jsem opravdu zoufalá! :(

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené