Syndrom ideální matky

Všechny ženy mají obvykle nějakou ideální představu, jaké vlastnosti má mít matka a jak má vypadat její vztah s dítětem. Základem této představy jsou zkušenosti s vlastní matkou, pozorování matek v blízkém okolí ale i názory odborníků v novinách či v televizi.

Jak se tento syndrom projevuje?

Syndrom ideální matky má mnoho tváří. Velmi často se s ním setkáváme u matek orientovaných na výkon. Projevuje se přehnanou péčí o děti. Matky mají tendenci sledovat každý krok svého dítěte, ochránit je před různými nebezpečími a ve snaze mu co nejvíce ulehčit, přebírají všechnu iniciativu na sebe. Dalším z jeho projevů bývá soutěžení s ostatními matkami v disciplínách typu, které dítě začalo mluvit jako první, které dítě začalo chodit jako první nebo které dítě již umí chodit na nočník.

Jaké může mít snaha dosáhnout nedosažitelné důsledky?

Žena, která se rozhodne své představy o správné mateřské péči splnit, se přirozeně dříve či později setká se vlastním selháním. Selhání pak vede k pocitům viny, úzkosti či smutku a bývá zdrojem napětí. Napětí a tyto negativní pocity se pak přenášejí na samotné dítě a mohou být zdrojem psychické nepohody. Děti matek, jejichž touha po ideálu rodiče se projevuje nadměrnou péčí, bývají úzkostné, méně sebevědomé a neprůbojné.

Jak se vyrovnat s touhou po mateřské dokonalosti?

V boji proti nedostižnému ideálu matky bychom si měli uvědomit, že tento ideál slouží pouze jako směrovka. Základem dobrého mateřství je pouhá skutečnost, že má matka své děti ráda a chce pro ně to nejlepší. Když si popovídá o radostech a starostech výchovy s ostatními kamarádkami na mateřské dovolené, zjistí, že ani ony nejsou dokonalé matky a prostě, stejně jako všichni, občas dělají chyby. Důležité je, aby se naučila věřit ve vlastní intuici založenou na lásce k jejímu dětem a nechala se jí vést.

Pro každou matku jsou nejdůležitější její děti a chce jim poskytnout ty nejlepší podmínky pro zdárný vývoj. Péče o děti by však neměla skončit honbou za nedostižným ideálem matky, a matka by si naopak měla své mateřství užít ve větším klidu a bez zbytečného sebeobviňování.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Občas se také přistihuji, že srovnávám a srovnávala jsem, jakto že moje dcerka ještě nechodí,jakto že má ještě plínku, jak to že ještě nemluví....atd....ale byli t ospíš jen postřehy, než abych mojí dcerku honila aby to už uměla taky. Když vidím že k nečemu ještě nedošla sama, nechávám jí být, tepve až když vidím že začne mít o něco zájem, začnu jí v tom podporovat. Ale rozhodně nedělám a netlačím dcerku do toho aby do svých tří let uměla zpívat, říkat říkanky, tancovat, malovat a div né číst....Za prvné nejsem otrokem toho abych jí byla 24 hodin denně za "zadkem" nechávám jí svů jprostor a za druhé, prostě každé dítě je jiné...nakonec všichni jsme se něco naučili a museli naučit, aniž by to do nás někdo "bifloval".....

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené