Nejsem si jistá otcem

DOTAZ TÝDNE Mám velký problém. Včera jsem si udělala těhotenský test a vyšlo mi, že jsem těhotná. V Čechách mám už tři roky stálého přítele, ale zároveň mám už celý rok i přítele v zahraničí, kde pracuji. Antikoncepci neberu už čtyři roky a nikdy se nic nestalo, až teď. Miminko si moc přeji, ale jen se svým českým přítelem. Je možné zjistit, kdo je otcem dítěte, ještě před koncem třetího měsíce?

Odpovídá MUDR. Radka Gregorová, gynekoložka:

Test určení otcovství se téměř vždy provádí až po narození dítěte, u ještě nenarozeného dítěte je to velmi obtížné. Jako vzorek pro DNA test je možné použít buď plodovou vodu, nebo krev plodu. Pro vysoké riziko komplikací se to však neprovádí, a v prvním trimestru už vůbec ne.

Je tu riziko nejen potratu, ale třeba zanesení infekce do plodové vody, nemluvě o stresovém riziku pro samotný plod. Tento odběr se indikuje jen v opravdu výjimečných případech (podezření na významné dědičné choroby). Ani test z krve u vás nepřipadá zřejmě v úvahu, protože těžko lze potenciálnímu otci odebírat krev anonymně.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist