Chcete krásný vztah? Nepředělávejte partnera!

Kateřina, matka dvou malých předškoláků, si navzdory tomu, že žije v desetiletém, vcelku dobrém manželství, často připadá, že na ty nejdůležitější věci zůstává sama. Kde jsem udělala chybu? ptá se sama sebe. Návod na šťastný vztah neexistuje. Přesto je pár dobrých doporučení, který, budete-li se jich držet… Uvidíte sama: Když budete vyrovnaná, budete přitažlivá i pro partnera. Když se nemáte ráda a máte problémy, budete chtít od svého partnera nesplnitelný úkol, aby vás naučil mít o vás dobré mínění a vše za vás vyřešil. To ale prostě nejde!

Muže nepředělávejte

Jak vyplynulo z jedné ankety, je ideální muž duchaplný, pozorný, hodný, pracovitý, nepije, nekouří, je pořádný, čistotný a věrný. Takový muž ale neexistuje! My ženy však tento fakt sveřepě odmítáme vzít na vědomí a snažíme se svého partnera přeměnit na ideál. Americká herečka Judie Fosterová vzkazuje všem ženám: Respektujme, že se muži nemění. Přesto bychom jim měly dodávat odvahu, aby si přáli projevit se jinak. Nesnažte se muže radikálně převychovávat a předělávat (i když nikdo nepochybuje o vašem pedagogickém nadání). Milujte ho takového, do jakého jste se zamilovala i s tím, že dává nohy na stůl, zanechává vousy v umyvadle, neuklízí po sobě ze stolu, nezvedá své ponožky ze země… seznam jeho „hříchů“ je velmi dlouhý. Chcete přece mít vedle sebe MUŽE, a ne vycvičenou loutku! A chcete-li již na svého muže působit, tak jemně a s citem. Jinak si bude připadat manipulovaný, kontrolovaný, odmítaný a … nemilovaný. Pamatujte si, že cesta změn vede spíše přes oslavu žádoucích projevů než přes trestání a stíhání těch nežádoucích.

Vycházejte se svým partnerem dobře

Jak toho docílíte? Celkem jednoduše! Dávejte svému muži najevo, že je VĚTŠÍ, než opravdu je. Nezapomínejte, že každý muž miluje pocit, že je trochu dominantní, trochu ochránce, trochu macho…  Každý muž jistě ocení, když budete chválit jeho vzhled, postavu či nějaký detail jeho těla (to již ponechám na vaší fantazii). Na pochybující mužskou dušičku působí jako balzám i věty typu „Chybíš mi“, „Chci být s tebou“ či „Potřebuji tě“.  Muži mají panický strach, že mohou být nudní, dejte jim proto najevo, jak jsou zábavní, humorní, šaramantní – no prostě neodolatelní. Také nezapomeňte, že se mužům líbí (předstíraná) ženská podřízenost, rafinovanost za tím skrytou neodhalí.

Dokazujte mu svou lásku

Nešetřete pro svého partnera něžnostmi, důvěrnostmi, úsměvy a snažte se dokázat své city každý den. Mějte na paměti, že vyslovit muži pochvalu nemusí vždycky znamenat souhlasit s ním. Také jednoduché věty typu „Ty jsi nejlepší“ či „Jsi neodolatelný“ apod., které budete říkat svému partnerovi (čím častěji, tím lépe), mají dva nezanedbatelné rozměry – muži lichotky a povzbuzující věty velmi rádi slyší a jsou schopni udělat skoro vše, co od nich očekáváte.

Snažte se nehádat

Jste-li zklamána, roztrpčena nebo se prostě hněváte, je velmi těžké láskyplně komunikovat. V takových chvílích rozhovor přejde ve spor a v hádku a z té je krůček k výčitkám, obviňování a podezírání. To všechno je zhouba pro vaši lásku.

Člověk může být upřímný, otevřený a čestný a přitom by měl i své negativní pocity sdělovat bez hádek a konfliktů. Snažte se o to! Když už se budete na partnera zlobit, připomeňte si všechny věci, které na něm máte ráda, dříve než mu odpovíte.

Mějte svá malá tajemství

Ani váš partner s vámi nesdílí beze zbytku všechno. Ponechávejte si určité „území“ sama pro sebe, třináctá komnata v srdci vám pomůže necítit se před partnerem jako „nahá v trní“ a tolik zranitelná.

Uchovejte si jistý odstup

Jistěže byste pro lásku udělala cokoliv – ale nedělejte to! Nesnažte se partnerovi vždy a za každou cenu vyhovět. Máte vlastní život a patříte jen sama sobě.
Kdysi někdo řekl: Z pocitu, že je člověk ve svém nitru svobodný a že se volně pohybuje, plyne věčné mládí.

Nezanedbávejte staré přátele a zájmy

Od začátku vašeho vztahu trvejte na čase, který bude patřit jen vám. I v manželství je dobré mít někoho, s kým si můžete popovídat, nějakou spřízněnou duši, které se můžete svěřit se svým trápením. Může to být třeba dobrá kamarádka nebo sestra, hlavně že někdo takový je. Ale pozor: ani přítelkyni stejně jako manželovi nelze říct všechno.

Pracujte na sobě

Stále se vzdělávejte a partnerovi dokažte, že máte vlastní dobré nápady a plány a že nejste odkázaná jen na něho. Úspěch v zaměstnání posílí vaše sebevědomí. Dbejte na svůj vzhled, snažte se být upravená a udržujte se v kondici. Přesvědčte vašeho partnera, že si vás lidé váží.

Nikdy se nepřiznávejte

Rozhodla jste se pro nevěru, tak mlčte a nic nepřiznávejte (stejného názoru byl i náš přední poradce na manželské vztahy MUDr. Miroslav Plzák).
Neříkejte nic ani své nejlepší přítelkyni. Když nevěru přiznáte, rozjedete mašinérii problémů a konfliktů. Váš partner vám po čase možná odpustí, ale nikdy nezapomene. A navíc mu přiznáním velice ublížíte.

Odpoutejte se citově od rodičů

Pro váš šťastný vztah je nezbytné i citové odpoutání od svých rodičů a sourozenců. Nezapomínejte na ně, važte si jich, navštěvujte je, ale na prvním místě by měl být váš partnerský vztah.

Závěrem: Mick Jagger vydal jedno sólové album s názvem Ona je pánem. Je to názor, který chápe každý manžel. Mnohé výzkumy spokojených manželství totiž potvrzují, že muž dělá přesně to, co ona řekne. Takto moudré ženy skutečně vládnou světu…

Nepřehlédněte:

  • Nesnažte se svého partnera převychovat. Ideální muž neexistuje.
  • Dávejte svému muži najevo, že je „větší“, než opravdu je, dokazujte mu svou lásku.
  • Mějte svá malá tajemství, nezanedbávejte staré přátele a zájmy.
  • Pracujte na sobě.
2.1.2011 10:26 | autor: Jarmila Mandžuková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist