Dobry den, rada bych se zeptala na podrobnejsi…

Dobry den,
rada bych se zeptala na podrobnejsi informace ohledne penovych kostek v rubrice zavadne vyrobky on- line.

Odpověď

V lednu loňského roku vstoupila v platnost legislativa (vyhláška 284/2006), která nedovoluje prodej hraček a předmětů péče o děti s nadlimitním obsahem šesti nebezpečných ftalátů. Nebezpečí ftalátů je o to vyšší, že spotřebitel nedokáže vůbec odhadnout, zda v hračce pro dítě jsou či ne. Což je rozdíl například od hraček, které mají ostré hrany, případně drobné součástky a rodič ví, že by se dítě mohlo poranit či nějakou součástku spolknout.
Zdravotní riziko pro dětský organismus kromě ftalátů představují i další látky. Jedná se například o 4-nonylfenol, látku, který negativně ovlivňuje žlázy s vnitřní sekrecí. Jelikož spotřebitel sám nepozná, zda ta či ona hračka obsahuje nebezpečné látky, je lépe se vyhnout předmětům pro děti z PVC. Tento plast je pro uživatele problematický právě kvůli obsahu velkého množství aditiv, které se však během používání z PVC materiálu uvolňují a představují zdravotní riziko pro uživatele.
V daném případě je možné doporučit odstranit plastový obal a používat kostky bez něj. Pokud výrobek dozorové orgány označily jako nebezpečný, je možné uplatnit u prodejce reklamaci, požadovat odstoupení od smlouvy a peníze zpět.
Počet podobných případů stoupá, doporučuji sledovat informace z RAPEXu (www.spotrebitele.info).

28.8.2012 5:42

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist