Jak si ulehčit porod?

Jak si ulehčit „těžkou hodinu“? A existuje vůbec nějaký recept, který skutečně pomůže? Ano, a dokonce hned několik. Pro rodící maminku je především důležitá příjemná atmosféra a psychická pohoda. Tu lze navodit hned několika způsoby.

Hudba

Vhodná je relaxační hudba, která zklidňuje a uvolňuje mysl. Je však nutné si ji vybrat podle vlastního vkusu. Pokud máte náladu na zcela jiný druh hudby, je to zcela jen na vás.

Voda

Pro první dobu porodní je vhodná hydroterapie – sprcha nebo lázeň ve vaně. Hydroterapie má však také svoje kontraindikace, neměla by ji používat rodička, která krvácí, má horečku apod.

Doprovod

Rodičky přicházejí většinou v doprovodu blízkého člověka, který sám o sobě navozuje pocit bezpečí a pomoci. Doprovod může sehrát důležitou úlohu v péči o rodící ženu např. masážemi bolestivých partií, je-li to rodičce příjemné. Zejména při bolestech v kříži bývají masáže účinné.

Porodní asistentka poskytne doprovodu instruktáž o technice masáží.

Poloha

Je také důležité, aby si rodička nalezla optimální polohu – poloha vleže na zádech nebo na boku, poloha na všech čtyřech, poloha vsedě (na sezení lze použít gymnastické míče nebo porodní vaky). Pro jiné rodičky je příjemná poloha vestoje, ale také chůze nebo přešlapování. Polohu si většina rodiček určuje sama.

Aromaterapie

Pro první dobu porodní je možné použít také aromaterapii: aromalampičky s vůní nebo masážní oleje. O vhodných prostředcích je dobré se poradit s odborníkem.

Příprava

Když se maminky zúčastní předporodní přípravy, naučí se teoreticky i prakticky vhodnému dýchání pro I. a II. dobu porodní.

Kdy do porodnice:

Na to, kdy vyrazit do porodnice, žádný vzorec není. Existují však pravidla, kterých by se těhotná žena měla držet, bývají většinou napsaná v těhotenské průkazce:

Porodní stahy – tzv. poslíčky potrápí řadu těhotných žen. Doba je různě dlouhá. Jak poznat, že ještě nenastal ten správný čas a jedná se právě o poslíčky? Poslíčky jsou kontrakce děložní nepravidelného někdy i pravidelného charakteru různé intenzity, které mohou být nepříjemné nebo jsou vnímány pouze jako tvrdnutí břicha.

Je vhodné dát si teplou sprchu nebo vodní lázeň. Po koupeli kontrakce děložní většinou odeznějí nebo zeslábnou a jejich frekvence se prodlouží.

Objeví-li se pravidelné kontrakce, které jsou stále silnější a častější, je lépe se odebrat do porodnice.

Kdy vyrazit do porodnice hned

– stavy krvácení, odtok plodové vody, nepřítomnost pohybů, pravidelné kontrakce po 5 – 10 min. apod.

Je lepší přijít raději třikrát zbytečně než jednou pozdě s komplikací.

Miluše Pirohaničová,

porodní asistentka v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze – Podolí

27.10.2009 5:47 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist