Jak si užívat rodičovství

No to je jasné – co nejvíc! Až se vám dítě narodí, zjistíte, že radostí je mnohem víc než starostí. Abyste si potomka užili, chce to dodržovat následující pravidla:

Buďte co nejvíc času všichni pohromadě

Pravidlo tak prostinké, až bolí. Rodina se udržuje tím, že existuje pospolu. Doporučuji srdečně brát rodinku na všechny dovolené, mít co nejvíc společných zážitků, které pak vytvářejí pojítko mezi jejími členy.

Buďte často jenom s maminkou

Je potřeba dodržovat určitou mez, abyste si byli vědomi toho, že nejste jenom máma a táta, ale také pán a paní. Jinými slovy věnujte se svému vztahu, bez něj se rodina rozpadne. A upřímně řečeno, malé dítě mnoho prostoru pro nikoho dalšího neponechává. Navíc, pokud chcete poskytnout vašemu holátku sourozence, je dobré obstarat si nějaký prostor a čas k jeho „výrobě“, což mohou babičky dobře zařídit.

Buďte často jenom s děťátkem

Zůstat sám doma s dítětem je nová dimenze vašeho bytí. Je-li doma i vaše partnerka, je snadné nasměrovat ratolest na ni. Ve chvíli, kdy odejde třeba ke kadeřníkovi, ocitá se dítě čistě ve vaší režii a to je ten pravý moment k vytváření, utužování a rozvíjení vztahu mezi ním a vámi. Při tom se toho o sobě spoustu dozvíte, zkrátka pobyt s malým dítětem z vlastního chovu je tím nejlepším, co vám příroda může nabídnout. A v neposlední řadě pozorovat, co odposledka umí nového, to je vám radost sama!

Buďte někdy sami

Tohle je záležitost vnitřní hygieny. Každý z nás potřebuje určitý prostor, který patří jen jemu: kde nemusí, ale může pracovat, kde se smí uvolnit, nic nehlídat, o nikoho se nestarat. Čas od času jet sám na víkend na hory, anebo jen pobýt s kamarády, čas od času se zavřít sám do pracovny, čas od času moci spát do jedenácti a jít si lehnout, kdy chcete vy, a ne ten malý drahý tyránek. Zkrátka, uchovejte si i část svého soukromí, je to vážně zdravé pro duši i mysl.

Pokud se budete řídit těmito radami, zjistíte, že se těšíte z práce domů, z domova na víkend, z večera na ráno a z domova do práce. Neslibuji, že se natotata váš život stane jednou velkou idylou bez jediného mráčku, ale každopádně si budete moci svoje rodičovství jaksepatří užít a vychutnat.

19.3.2009 7:15 | autor: Martin Prokeš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist