Jak unést pozornost rodiny jako novopečený rodič

Narození dítěte je jednou v nejvýznamnějších životních událostí v každé rodině. Velké pozornosti rodiny se těší zejména prvorozené děti.
Nová změna v široké rodině obvykle potěší nejvíce novopečené babičky a dědečky. Babičky z matčiny strany začnou vzpomínat na svá mateřská léta a mívají tendenci novopečenou matku vyzbrojit co největším množstvím dovedností a informací o tom, jak se o novorozence starat.

Nejistota

Rodiče s prvním čerstvě narozeným potomkem bývají obvykle nejistí.

Právě informace od zkušenějších příbuzných mohou přivítat s velkým nadšením, v krušných začátcích rodičovství jim zpravidla přinesou více jistoty. Novopečení rodiče, zejména matka, se pak necítí v nové roli sami, vědí, že vyskytnou-li se nějaké komplikace, mohou se obrátit na zkušenější babičky. A navíc babičky, ochotně nabízejí hlídání vnoučete, což čerstvé matky unavené péčí o nového potomka často rády přivítají.

Nadměrná pozornost

Pozornost široké rodiny má však i svoje stinné stránky. Neustálé telefonáty, každodenní návštěvy a nesčetné nabídky na hlídání mohou po nějaké době již obtěžovat. Když se babičky rozhodnou za každou cenu čerstvým rodičům radit, jak potomka vychovávat, zvláště když prosazují nesmlouvavě metody péče o děti, které jsou již zastaralé a neshodují se s představou rodičů, začne se situace dál komplikovat. Jak zařídit, aby vztahy s blízkou rodinou neutrpěly?

Snažte se využívat pomoc příbuzných tam, kde ji potřebujete.

Zájem rodičů je do určité míry velmi příjemný, víme, že je veden snahou novopečené matce a otci co nejvíce ulehčit adaptaci na novou roli. Když vám rodiči nabízejí pomoc, zkuste využít jejich pozornosti, tam kde ji potřebujete a kde vám skutečně pomůže. Vám se tím ulehčí a příbuzní nebudou mít pocit, že jsou na vedlejší koleji, budou se cítit užiteční.

Vymezte si hranice a nezapomeňte zdůraznit, jak si jejich pozornosti ceníte.

Máte-li pocit, že vám příbuzní až moc zasahují do vašeho života, odkažte je šetrně do patřičných mezí. Člověk se často ostýchá nabízenou pomoc odmítnout z obavy, že tím své příbuzné raní. Je proto třeba zdůraznit, že si jejich pozornosti velmi vážíte, že je jejich podpora pro vás velmi důležitá, ale že například na výchovu máte jiné názory a chtěli byste mít v tom více prostoru sami pro sebe.

Narození prvního dítěte je v životě každého člověka jeden z nejdůležitějších okamžiků. Vždy je velmi příjemné, když v těchto pěkných, ale zároveň náročných životních situacích máte kolem sebe své blízké, kterým na vás záleží a projevují velký zájem o vás i vaše čerstvě narozené dítě..

18.3.2009 10:49 | autor: Petra Vondráčková
Více o tématu: rodičrodičovství

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist