Když partner nechce dítě

„Když se naši rozvedli, táta si našel Olinku. Jsou spolu dodnes i přes to, že když zjistila, že je s ním těhotná, musela na potrat. On už jedno dítě měl, tedy mne, a to mu stačilo. Olinka to respektovala, a i když to pro ni bylo veliké trauma, svého mateřství se vzdala,“ líčí dnes už dospělá Bětka.

„Mám li být upřímný, nemám rád, když se musíme zaobírat dilematy, zda dítě nebo partner,“ přiznává psycholog Mgr. Martin Prokeš.

Taky se vám stalo, milé čtenářky, že váš partner chtěl vás, ale bez dítěte? Je to důvod k rozchodu? Anebo byste byly ochotny setrvat v tomto partnerství i za cenu toho, že vzdáte mateřství? Na vaše názory se těšíme v diskusi.
„S podobnými dilematy, zda dítě nebo partner, se lze snadno vypořádat: rychle pryč. Tedy ani dítě ani tento partner,“ tvrdí psycholog a pokračuje: „Respektive dítě ano, ale s jiným. Když si vás váš partner neváží natolik, aby respektoval tak důležitou věc, myslím, že není tím pravým. Zkusme si už jen rozebrat proč.“

S tím se shoduje i psycholožka MUDr. Radana Kupfová:

„Podstatou soužití je především partnerství. A podstatou partnerství je hlavně respekt,“ upozorňuje. „Respekt k přáním a potřebám druhého. Nemůžeme sice vyhovět všemu, co si druhý přeje, ale my tu mluvíme o dítěti – co může být důležitější?“ ptá se.

Dítě však nemusí být vždy priorita:

Důležité je však pojmenovat si priority: „Co chcete v životě mít a co nechcete?“ upozorňuje psycholožka. Pokud oba partneři čekají od života to stejné, a dostávají to, jde o naplňující se partnerství. A je přitom lhostejno, zda oním naplněním je dítě, nebo cokoliv jiného.

Čas je nemilosdrný

Pozor však na čas! I když zůstanete v páru s někým, kdo, na rozdíl od vás dítě nechce, stejně ve vás tato potřeba bude přetrvávat. A je jen otázkou času, kdy začne být neodbytná. V takovém vztahu bude i přes všechnu snahu vyrůstat napětí.

A napětí vyvolané nesouladem v zásadních otázkách v průběhu času spíše roste, než opadá. Takový vztah se s největší pravděpodobností dříve či později stejně rozpadne.

22.6.2010 12:26 | autor: Redakce Babywebu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist