Těhulka LIVE! Lucka ve 12. týdnu: Prožívám dny plné hrůzy

Máme za sebou týden hrůzy. A co je horší, ještě pár dalších před sebou. Vše začalo naprosto nevinně, když jsem v pátek přišla poprvé do Podolí na zcela banální ultrazvuk…

Nejprve hrobové ticho

Při vyšetření bylo dlouho ticho. Po několika minutách jsem to už nevydržela a zeptala se, zda je všechno v pořádku. „Bohužel je vidět nápadnější prosáknutí v oblasti záhlaví miminka, které přechází až na záda,“ zněla odpověď paní doktorky Stefanovičové. Co to vlastně znamená, jsem netušila, ale to, že není všechno v pořádku, bylo jasné. Probrečela jsem celý víkend. Bylo to o to horší, že jsem u sebe neměla Filípka – přestavujeme totiž náš domeček a tak jsme rošťáka poslali na malé „prázdniny“ k babičce. Litovala jsem, že jsem ho neměla celou dobu u sebe. Po návratu mi jeho úsměv, bezprostřednost a energie alespoň na chvilku pomohly rozptýlit myšlenky na nemocné miminko.

Kolotoč prohlídek

Mezitím jsem absolvovala dalších několik vyšetření u pana doktora Krofty a byli jsme s manželem i na pohovoru v oddělení klinické genetiky u paní doktorky Alánové. Verdikt je jasný – s pravděpodobností 70 procent tu je vážný problém. Ale jaký?

Zřejmě se jedná o Turnerův syndrom. Možnost jiných abnormalit je také vysoká. Může se jednat o srdeční vadu, Downův syndrom, trizomii 13. a 18. chromozomu atd. Jistotu však budeme mít až po odběru vzorku z choriových klků, který podstoupím tuto středu. Výsledky bychom měli vědět do 48 hodin po odběru (takže během pátku) a podrobnější výsledky za tři týdny. Budou to pro nás hrozná muka.

Nikdy jsem si ani v těch nejčernějších představách nepomyslela, že se něco takového může týkat právě nás. Proč se to stalo zrovna mně? Mohla jsem to nějak ovlivnit? Zanedbali jsme něco? …honí se mi neustále hlavou. Odpověď lékařů a genetiků je jednoznačná: něco takového ovlivnit nejde.

Přehodnocuji

Dokud se v životě nepřihodí něco podobného, člověk si opravdu stoprocentně neváží toho, co má. Zdravé dítě!!! A že občas zazlobí, vzteká se a neposlouchá, to je mi teď úplně, ale úplně jedno. Ještě před čtrnácti dny bych si na leccos stěžovala, dnes na rovinu přiznávám, že jsem mnoho věcí přehodnotila a určitě ještě přehodnotím. Přestávám řešit, zda mám doma uklizeno či ne, opravdu raději ten čas budu věnovat rodině a konkrétně Filípkovi, protože to, že tu s námi je, je skutečně DAR OD BOHA! Maminky, vykašlete se na pohlaví dítěte, zda čekáte jedno nebo tři, zda je vaše dítě takové či makové a raději si važte toho, že je ZDRAVÉ. Není to samozřejmost.

Těhulka Lucka na začátku třetího měsíce těhotenství. Fotografie: ateliér Fotopromě

Bojujeme

Každý večer, když ležím v posteli, prosím „rybičku“, aby bojovala a nevzdávala to. Takže je jasné, že ani já to nevzdávám a budu s nadějí bojovat až do konce. I když víme, že šance na zdravé miminko jsou opravdu malé, je na umělé přerušení těhotenství – podle slov pana doktora Krofty – stále dost času. A já jsem mu za tato slova vděčná! Ze zkušenosti vím, že v jiné porodnici bych byla už dávno „pod kudlou“ a nikdo by se mě pomalu na nic ani neptal. Jsem ráda za čas a informace, které získávám. Naděje přece umírá poslední. Souhlasíte?

Tomáši, děkuji

Velký dík patří i mému manželovi, který se mnou absolvuje všechna vyšetření, bere si volno v práci, aby mě doprovázel do Podolí, a za to všechno mu jsem nesmírně vděčná. Mohu se na něj spolehnout a mám v něm obrovskou oporu. Nad vodou mě drží i Filípek. Neumím si představit, že bych toto prožívala při prvním těhotenství. Vždy mě napadne citát: „Nikdy není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř.“

Vaše Lucka

Chcete Lucce něco vzkázat, povzbudit ji nebo se přidat k ostatním těhulkám na diskusi? Vstupte do diskusního fóra přímo zde nebo jí napište e-mail!

Dnes (v úterý 26. října 2010) je délka Lucčina těhotenství přesně 11+5 tt a termín porodu má 12. května 2011.

A jak velké je miminko ve 12. týdnu? Podívejte se:

Chcete dostávat každý týden obrázek přesně vašeho týdnu těhotenství s podrobným popisem, jak se ve vás vyvíjí miminko? A k tomu spousty praktických informací týkajících se aktuálního týdne vašeho těhotenství? Je to jednoduché.

Stačí se zaregistrovat zde a je to. Každý týden vám ve chránce přistane Zpravodaj Babywebu šitý na míru pro váš týden těhotenství!

JSME V TOM S VÁMI!

Váš Babyweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist