Miluje mé faldíky. Je normální?

„Můj partner miluje moje faldíky“. Netrpí nějakým fetišismem?“ napsala mi nedávno jedna žena středního věku. Zatímco její vrstevnice bojují se střídavým úspěchem proti každému dekagramu tělesné váhy, její přítel ji povzbuzuje ke konzumaci tukotvorných pokrmů. A týrání těla v posilovně? To podle něj vůbec nepřipadá v úvahu. Je to normální?

Nadbytečné ženské kilogramy se skutečně mohou stát jakýmsi sexuálním fetišem. Když jsou totiž nějaké vlastnosti milovaného člověka uctívány nad jejich užitnou hodnotu, jedná se nesporně o určitou zvláštnost. Ne každá taková odchylka je však automaticky odsouzeníhodná. Různé zvláštní libůstky mohou mít naopak charakter určitého pikantního ozvláštnění. Pomáhají překonávat konfekční šeď okolního světa. Náš život by bez nich byl jednotvárný a uniformní. Má to ale jednu podmínku. Splňování nároků sexuálního protějšku nesmí přinášet nikomu tělesnou nebo duševní újmu a nesmí nikoho ohrožovat na zdraví.

Tlustá nebo vychrtlá?

V případech obezity a někdy vychrtlosti k tomu bohužel často dochází. Obézní lidi často trápí vysoký cholesterol a krevní tlak, cukrovka a další zdravotní potíže. A ti vychrtlí? Vzpomeňte jen na diktát módy, který z mnohých dívek činí oběti mentální anorexie. Tento stav doslova ohrožuje jejich život a někdy opravdu končí smrtí.

Ideály se mění

Pravda, ideál ženské krásy se mění s dobou stejně, jako se mění móda. Věstonická Venuše by už dnes vzrušila málokoho. A pro rubensovské modely překypující plností vnad se hodily šněrovačky nebo dlouhé krinolíny. Rubensovská krasavice oblečená podle současné módy by nesporně sloužila za odstrašující příklad.

Krasavice na míru

Dnešní krasavice, které soutěží o titul Miss, podléhají nezbytnému rituálu měření přes prsa, boky a zadek. Tyto rozměry se pak udávají současně s výškou a váhou. Měření přes prsa je však nejméně přesné. Nikde totiž není stanoveno, v jaké výšce se měří. Ideální by bylo měření přes prsní bradavky. Ty však u mnoha žen nebývají ve stejné výšce. A u mírně pokleslých prsů nemusí být zdaleka nejvíce vystupující.

Organizátoři soutěže proto nabádají porotce, aby potlačili své individuální preference a přizpůsobili se mezinárodnímu diktátu módy. Bez toho by jimi zvolená krasavice neměla šance obstát v mezinárodní konkurenci na dalších soutěžích.

Internacionální kriteria se však od průměru značně liší. Odborníci stanovili pomocí počítačové techniky portrét průměrné Evropanky. Měří 1,63 cm a váží 67,3 kg. Své ideální váhy dosahuje mezi 20. a 25. rokem. Později přibere průměrně 10,6 kg.

Ženská obezita

Některé zakořeněné představy o příslušnicích jednotlivých národů se ukázaly jako nesmyslné. O Italkách se traduje, že po svatbě automaticky ztloustnou. Statistiky ale ukazují, že to jsou trvale nejštíhlejší Evropanky. Naproti tomu Angličanky, jejichž kostnatá vyzáblost je dlouhodobým námětem karikaturistů, jsou ve skutečnosti nejvíce obézní. České ženy se jim prý přibližují. V průměru oplývají také značným počtem nadbytečných kilogramů. Češi jsou ale k ženské obezitě poměrně shovívaví.

Rozumný kompromis

Vraťme se však k citovanému dopisu. Je zjevné, že estetické požadavky jsou individuální a značně různorodé. A nejlepší je rozumný kompromis. To znamená, aby ženy nepropadaly falešným představám o krásné štíhlosti, která hraničí s vychrtlostí, a zároveň věděly, že nějaký ten tukový faldík se může některým mužům líbit. Zpátečku by měly zařadit ve chvíli, kdy obezita začne vadit jejich zdraví.

 

15.11.2010 9:57 | autor: Radim Uzel

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist