Nástrahy vztahu matky a dcery

Vztah mezi matkou a dcerou se v průběhu let postupně vyvíjí. Pětiletá dcerka matku obdivuje. Zkouší si její střevíce a šperky a chce se jí ve všem podobat. V dospívání přichází bouřlivé období kritiky a dcera se vůči matce postupně vyhraňuje. Když obě kritické období úspěšně překonají, začíná dcera matce více rozumět, jejich vztah se opět postupně upevňuje, získává symetričtější podobu a opět se přibližují. Co se však stane, když se jejich vztah zastaví v jedné z etap?

Stále zbožňovaná matka

Jaké může mít následky, když se vztah dcery k matce nedostane přes období obdivu? Zůstane-li dcera věčnou obdivovatelkou své matky a nikdy si nedovolí s ní jít do většího konfliktu, vyplývá pravděpodobně z toho, že matka nedávala své dceři příliš prostoru a nadměrně ji ochraňovala. Tento výchovný styl bývá často nakombinován s dceřiným méně dynamickým temperamentem. Matka má pořád velký vliv na její život a dospělá dcera se k ní stále vztahuje jako dítě, které je závislé na svém rodiči. V extrémním případě si nezaloží vlastní rodinu a zůstane žít s matkou po zbytek života.

Nenáviděná matka

Opakované konflikty, hádky a někdy dokonce nenávist a přerušení kontaktu mohou být důsledkem toho, že matka nepřijala dospělost své dcery a její právo na svobodné rozhodování a dcera se zase zastavila ve fázi kritiky. Každé matčino slovo považuje za kontrolu a matka zase naopak vnímá u dcery pouze vztek. Tento začarovaný kruh považují obě za nezměnitelný. Vztah mezi ženami uvízl v období dospívání.

Jak těmito nástrahami úspěšně projít?

Výchova dětí nikdy nebyla jednoduchá záležitost už proto, že do ní vstupuje mnoho faktorů, jako je osobnost dítěte, prostředí či vztahy v rodině. I při výchově se však lze orientovat podle určitých zásad, které ji mohou usnadnit. Při výchově dcery je třeba věnovat pozornost následujícím pravidlům:

Přestaňte kritizovat

Úkolem rodičů je své děti vychovat, ale to neznamená je příliš kritizovat, i když výtky vycházejí z vašich nejlepších úmyslů. Opakovaná kritika budí odpor a zostřuje konflikty. Lepší je upevňovat pozitivní chování vaší dcery.

Dopřejte dceři více prostoru

Je důležité nechat dceři dostatek prostoru pro její vlastní iniciativu a podporovat tak její samostatnost. Ta se pozitivně promítne do jejího vztahu k sobě a k ostatním lidem.

Zkuste si připomenout váš vlastní vztah s matkou

Je vždy dobré si připomenout dětství a vztah k matce. Možná, že vám vzpomínky na vlastní dětství pomohu více porozumět tomu, jak se vaše dcera cítí.

Projít úspěšně úskalím vývoje vztahu mezi matkou a dcerou bývá někdy dosti náročné. Vždy však existuje možnost vzájemný vztah v kterékoliv životní fázi napravit a vybudovat tak dobrý vztah, který může být pro obě ženy zdrojem jistoty a inspirace.

 

24.2.2009 10:12 | autor: Petra Vondráčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist