Voní vám partner? Pak budete mít odolné děti

„Jakmile žena používá hormonální antikoncepci, není schopna poznat, zda je to ten pravý. Nepozná, zda jí partner voní,“ upozorňuje známý sexuolog prof. Petr Weiss.
„Přitom je to velmi důležité pro její děti,“ dodává.

Z výzkumů, které jste se svými kolegy nedávno představil, vyplývá, že žena užívající hormonální antikoncepci, nevycítí správně, zda je ten její partner ten pravý. Spraví to, když antikoncepci na nějaký čas vynechá?

Ano. Úplně postačí, když ji měsíc, dva přestane brát. Během té doby zjistí, zda jí partner voní. Když ano, může to klidně risknout. Tedy jít do vážného vztahu.

Jak je možné, že antikoncepce takto funguje?
Ona působí jako těhotenství, do jisté míry ho simuluje. Proto by žena, která si vybírá stálého partnera, neměla být těhotná, ani brát hormonální antikoncepci.

Je tak důležité, aby si lidé voněli?
Lidé, co si takzvaně voní, mají velmi odlišné imunitní systémy. A to je důležité pro jejich potomky, pro jejich odolnost.
I když si žena najde toho pravého, občas se stane, že jakmile otěhotní, ztratí o ni partner sexuální zájem. Co se děje?
Obvykle muž, pokud není psychopat, miluje svou ženu i těhotnou, rodící i kojící. Je ale pravda, že pro mnohé muže těhotná žena nemusí být atraktivní právě proto, že ztrácí přitažlivý poměr pasu a boků.

Přitažlivý poměr pasu a boků?
Ano, jedním z dalších výsledků našeho nedávného výzkumu je, že vyšší objem pasu vzhledem k bokům u žen je jeden z faktorů, které se u mužů podepisují na horší erekci.
Tento poměr je optimální kolem 0,7. V těhotenství se tento poměr samozřejmě dramaticky mění.
Mnoho mužů, pro které je i těhotná partnerka sexuálně atraktivní, se ale někdy obává, aby neublížili jí nebo dítěti. A to je často vede k tomu, že během partnerčina těhotenství sex vynechávají.

Jakmile žena porodí, začne se starat o miminko, přehodnotí priority, a po šestinedělí to bývá zase ona, kdo nemá chuť ani sílu na sex.
To je naprosto normální. Má to hned dva důvody. Za prvé, ta žena má jinou dominantu, převládá u ní péče o dítě a ne obnovení normálního sexuálního soužití.
Současně platí, že je unavená, nevyspalá, vstává k dítěti, kojí, a sex je skutečně to poslední, na co myslí.
Současně ale musíme říct, že z evolučního hlediska má obrovský význam, že žena po porodu nemá zájem o sex rok až dva, protože pokud by rychle znovu otěhotněla, přímo by to ohrožovalo život toho dítěte, protože by musela dělit svou péči mezi první dítě a novorozence.

Takže je to zcela normální?
Je to naprosto normální a z hlediska evoluce velmi účelné.

Co v této situaci doporučujete zoufalým novopečeným tatínkům?
Ať masturbují! Ať jsou trpěliví a rozhodně ať partnerky nenutí k ničemu, na co ony nemají chuť.

15.4.2011 10:38 | autor: Jarmila Jelínková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist