Řešíte doma problémy s jídlem? Chce to trpělivost

Odmítání stravy či vybíravost v jídle je po obezitě druhým nejčastějším problémem, se kterým se setkávají rodiče malých dětí. Někdy pomohou jednoduché triky, jindy je problém dlouhodobější. Vždy se však vyplatí trpělivost.

Podle odborníků univerzální návod, jak dítě přimět jíst, neexistuje. „Fáze vzdoru kulminuje kolem druhého roku, kdy si dítě začne uvědomovat své bytí. Snaží se prosazovat a leccos začne odmítat, včetně jídla. Naopak vyžaduje pozornost. Dítě hraje. A hraje, pokud má diváky,“ vysvětlil předseda občanského sdružení Výživa dětí Pavel Neugebauer.

Například potomek škemrající o sladkost v obchodě je schopen ztropit hlasitou scénu, svíjet se na podlaze a podobně. Pokud rodiče rezignují a dítěti vyhoví, roztočí se tak spirála špatných návyků.

Chce to trpělivost a kreativitu

Problémy mohou začít už při prvních příkrmech kojenců od čtvrtého měsíce. „Je třeba nedávat dítěti dlouhodobě jednu stravu, je třeba ji střídat,“ radí lékař. „Děti jsou konzervativní jedlíci, nemají rády nové věci a vyplatí se trpělivost, novou chuť zkoušet třeba až desetkrát,“ dodává nutriční terapeutka Rusková.

Studie potvrzují, že „jíme i očima“. Dítě má rádo barevný pokrm, lepší je tedy stravu nemixovat, ale nechat jednotlivé barevné „hromádky“. Pomoci může i oblíbený hrneček, talířek.

Špatná inspirace u rodičů

Děti se snaží napodobovat, učí se pozorováním. Za špatné stravovací návyky může často i nevhodný styl stolování v rodině, kdy otec u jídla čte noviny nebo matka sleduje seriál. Rodiče jsou příkladem, jídlo by mělo být příjemným „obřadem“, kdy sedí celá rodina včetně těch nejmenších u jednoho stolu.

Nimrá se?

Když dítě jídlo odmítá, vyplatí se napříkald vzít ho do kolektivu stejně starých dětí, kde zavládne „zákon džungle“ a dítě se o jídlo přihlásí samo.

Tvrdší, ale osvědčený postup je nechat dítě vyhladovět. Žádné zdravé dítě nezůstane hlady dobrovolně, uvedla. Důležitý je však dostatek tekutin.

Rodiče by rozhodně neměli dítěti jídlo silou cpát do úst či dokonce vyhrožovat tresty. Dítě si pak spojí jídlo s nepříjemnými pocity a ještě více se zablokuje. V případě zanedbání výchovy k jídlu lze s nápravou začít kdykoli. „Rozhodně platí pravidlo: lepší pozdě, než nikdy,“ uvedl Neugebauer.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist