Rybí maso do jídelníčku dětí patří

Je známo, že zvláště v přímořských zemích rodiče ryby do výživy svých dětí zařazují velmi brzo, v podstatě jako jeden z prvních masozeleninových příkrmů – kolem 6. – 7. měsíce věku dítěte. U nás panovala donedávna značná zdrženlivost v zařazení této potraviny do jídelníčku dětí, a to i co se týká sladkovodních ryb, na které jsou kuchařské knihy naší středoevropské populace zvyklé stovky let.

Ryby, stejně jako ořechy a kravské mléko patří k nejčastějším alergenům. Odtud pramenila pochybnost o vhodnosti zařazení takové potraviny do jídelníčku nejmenších dětí. Jenže výzkumy a studie ukázaly, že vyřazení těchto alergenů z jídelníčku má význam jen tehdy, reaguje-li jedinec na potravinu skutečně alergickou reakcí. Nepodávat ryby preventivně, za účelem předcházení rozvoje alergie u zdravého jedince, byť má rodinnou alergickou zátěž, je neefektivní. Zda bude alergický na rybí maso, v podstatě neovlivníme. Kvalitní mořské ryby nakoupíte například v prodejnách SEEFOOD.

Rybí maso, a to zpočátku převážně ze sladkovodních ryb, je možné podávat již kojencům. V případě alergické rodinné zátěže je opatrnost namístě, ale není to sám o sobě důvod otálet s tímto výživově velmi cenným druhem masa až do 2. roku věku, jak se původně doporučovalo.

Názory na výživu se mění, často dosti rychle, a tak i mnohá doporučení ztrácejí svou platnost. Čím déle píšu populárně-naučné knihy pro rodiče, tím více cítím, že zvláště v otázkách výživy se vyplatí učit se od našich předků.

Kojení zůstává v prvních měsících nezpochybnitelně nejlepším způsobem výživy. Mezi 4. – 6. měsícem věku je vhodné postupně začít s nemléčnými příkrmy, a to za stálého kojení. Není nutné spěchat a není nutné podat první lžičku zeleniny hned od dokončeného 4. měsíce věku. Když se začne až po 7. měsíci věku, nic zvláštního se sice neděje, děti ale nezřídka příkrm odmítají a tolerance k nové potravině může být menší než o měsíc dříve. To samé platí i pro lepek.

30.11.2011 11:30 | autor: MUDr. Martin Gregora

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist