Věrnost nám není od přírody dána

Věrnost je opravdu zcela vědomé rozhodnutí. Jestliže se budeme odvolávat na biologii a na to, co je nám „přirozené“, opravdu snadno zjistíme, že monogamie nám pravděpodobně není dána. Dnes vám přinášíme reakci naší psycholožky a sexuoložky Mgr. Kateřiny Hollé na náš článek „Věrnost se vyplatí. Dokážeme to?“ Jste schopni nevěru odpustit? Jaký je váš názor na nevěru?

Nevěra je jedna ze specifických vlastností, která nás odlišuje od zvířat. Naše vůle a schopnost přemýšlet o svých činech, odhadnout jejich důsledky a možnost se rozhodnout. Věrnost a monogamie je otázkou rozhodnutí a schopnosti uvědomit si pocity druhého.

Nevěra bolí

Nevěra je ve většině případů pro partnerství velmi bolestná zkušenost. Přestože je ústředním tématem mnoha anekdot a vtipů, přestože ji mnozí označují za lehké či lechtivé téma, pro zúčastněné to může být stejně traumatizující zkušenost jako smrt, výpověď z práce či přírodní katastrofa.

Kde je problém?

Nevěra v každém případě ukazuje na nějaký problém. Problém může být jak v partnerství samotném, ale také v osobnosti a povaze nevěrného partnera. Ten může dávat přednost svým zájmům, chutím a potřebám před odpovědností či odkládáním uspokojení. Nicméně řešení nevěrou příliš situaci neusnadní, spíše naopak.

Zní to jako klišé

Nevěra ubližuje intimitě. Je těžké svěřovat se, sdílet své nejvnitřnější pocity s někým, komu nemůžeme důvěřovat, kdo je ochoten intimitu tělesnou i duševní sdílet ještě s někým jiným.  Dlouhodobé partnerství vyžaduje úsilí, což je už jakési klišé. Avšak nebýt nevěrný, respektovat a vážit si svého partnera a neustále na něm hledat jeho přednosti, to je právě to úsilí, které se v tomto klišé zdůrazňuje.

Partnerství s limity

Příčin, které vedou k nevěře, je asi tolik, kolik je nevěrných lidí. A podobně je tomu i s možnými reakcemi a řešením tohoto problému. Jestliže se nevěra prozradí, mají partneři tři možnosti – rozejít se, nevěru zcela odpustit anebo se dohodnout, jak dál a za jakých podmínek.

Ale také je možné mlčet a nevěru tolerovat – jestliže partner dodržuje určitou diskrétnost a pro podváděného je zachování partnerství i s tímto hendikepem důležité. Nicméně je důležité si uvědomit, že je to partnerství s limity.

22.2.2011 3:34 | autor: Kateřina Hollá
Více o tématu: bolínevěrapartnerpocity

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist