6 tipů pro příjemnější noční kojení

I když je kojení v noci pro každou maminku vyčerpávající, je naprosto normální a přirozené. Miminko zkrátka potřebuje a musí být krmeno každých několik hodin i v noci. Máme tipy, jak vše zvládnete.

14-shutterstock_1145647457-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Žádné ostré světlo

Důležité je i miminko naučit rozlišovat den a noc. To znamená při nočním kojení udržovat klidový režim a spánek vyvolávající prostředí. V první řadě tedy odolejte nutkání rozsvěcet velká stropní světla. „Stačit by vám mělo noční světlo nebo malá lampička,“ říká Arti Newmanová.

Nebuďte ho na krmení, když to není nutné

Pokud vaše miminko nevyžaduje krmení v obvyklých dvou- až tříhodinových intervalech, zbytečně ho nebuďte, ale počkejte, až se samo přihlásí. „Vaše miminko by mělo být bez nočního krmení maximálně pět až šest hodin, aby mělo stále dostatek živin a přibývalo na váze,“ vysvětluje spánková trenérka.

„Nicméně, děti, které mají s hmotností problémy, je potřeba na krmení budit v pravidelných intervalech.“ Pokud si nejste jistá, poraďte se se svým pediatrem nebo laktační poradkyní.

Vyvarujte se interakci

Jakákoliv komunikace, rozptylování miminka má za následek jediné – nebude se mu chtít spát. Naopak je dobré být potichu a miminko svým klidným chováním nastimulovat ke spánku. Pokud víte, že na něj zabírá něžné hlazení či šimrání na čelíčku, můžete mu takto ke spánku pomoci. K sobě na ruce po kojení miminko zvedněte jen v případě, je-li opravdu „naštvané“, uplakané a je jasné, že samo jen tak neusne.

Plenky měňte, jen pokud je to potřeba

Výměna plenek totiž může vaše miminko úplně probrat a vy budete mít o noční zábavu postaráno. Takže, pokud vidíte a cítíte, že plenka není nasáklá a neobsahuje ani další „nadělení“, nechte výměnu klidně na další kojení nebo až na ráno.

„Nicméně pokud vaše dítě během krmení usne, můžete mu plenku vyměnit a potom v krmení v klidu pokračovat,“ radí Arti Newmanová.

Čtěte také:

Mějte postýlku vedle své postele

Dětská postýlka umístěná hned vedle vaší postele bude obrovskou pomocí zejména během prvních pár měsíců, kdy své miminko kojíte pravidelně i v noci. Nemusíte chodit nikam daleko a i časté kojení tak bude mnohem příjemnější. Můžete také odstranit jednu bočnici postýlky a postýlku přirazit ke své posteli.

Kvůli nakojení miminka tak nebudete muset vůbec vstávat. Spousta rodičů si také miminko bere přímo mezi sebe do své postele a noční kojení je tak pro maminku ještě pohodlnější.

„Naše malá s námi spí v posteli od začátku a musím říct, že tahle varianta nočního kojení je jednoznačně nejpohodlnější. Můžu ji nakojit v podstatě v polospánku a ani mně tenhle způsob kojení tolik spánek nenarušuje. A taky mám pocit, že díky společnému spaní je malá klidnější,“ přidává svou zkušenost Natalie, maminka půlroční Emmy.

Společné spaní dětí a rodičů v jedné místnosti po dobu prvních šesti měsíců také doporučuje Světová zdravotnická organizace WHO.

Mějte vše po ruce

To poslední, po čem v noci určitě toužíte, je shánění čisté pleny, ubrousků, případně něčeho k pití pro sebe. Od věci tak rozhodně není si všechno, co víte, že můžete v noci potřebovat, připravit už před spaním pěkně na dosah. Nejenže si ušetříte práci a čas, ale navíc svým bloumáním po bytě nebudete budit a rozptylovat své miminko.

5.2.2024 5:48 | autor: Petra Frajová | zdroj: https://www.healthshots.com/preventive-care/reproductive-care/breastfeeding-at-night/

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist