Jak dítě odnaučit, aby si strkalo prsty do pusy?

VÁŠ DOTAZ Naše téměř 4letá dcera odmalinka místo dudlíku používá dva prsty, což bohužel trvá dodnes. Kdykoli je unavená nebo něčím zaujatá, třeba se dívá na pohádku, prsty si do pusy strčí a opravdu intenzivně saje. Nedávno se u ní zjistilo, že má kvůli tomu už lehce deformované patro, zřejmě proto i špatně mluví, a tak nás čeká vyšetření na stomatochirurgii. Všude se píše, jak odnaučit dítě od dudlíku, ale co dělat s tímto zlozvykem?
foto: istock.com

Babyweb odpovídá:

Dumlání prstů může mít bohužel negativní vliv na vývoj postavení druhých zubů, tedy trvalého chrupu, i rtů. Při intenzivním sání může být problémem také narušení pokožky na prstech, které dítě do pusy dává, což může vést až k infekci. Dítě k této činnosti obvykle vede únava, ale může za tím být i stres, negativní emoce apod. Určitě je dobré poradit se se stomatologem, a pokud už dítě odrůstá batolecímu věku, pak případně také s dětským psychologem.

S odstraňováním tohoto zlozvyku je dobré začít co nejdříve. Nejznámější „metodou“, jak dítěti zošklivit dumlání prstů, je namočit je do pepře či natřít speciálním hořkým lakem, který koupíte v lékárně. Můžete mu také prst/prsty zalepit náplastí nebo obvázat či prsty nějakým speciálním zaklínadlem společně „začarovat“. Na rukávy od pyžama lze přišít rukavičky, které nepůjdou sundat, i při sledování pohádek může mít dítě na ruce lehké rukavice.

Nevhodné je dítě zastrašovat, křičet na něj, kritizovat ho kvůli zlozvyku. Spíše sledujte situace, ve kterých si dává prsty do pusy, a snažte se tomu předcházet tím, že mu v kritický moment dáte do ruky nějakou náhražku (hračku, kousek zeleniny, rohlík atd.). Sáhodlouhé domlouvání význam nemá. Je ale dobré trpělivě, v klidu a stručně dítěti opakovat, že prsty do pusy strkat nemá.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené