Jsem v 9. tt, s dvojcaty (dvouvajecnymi), je mi...

Jsem v 9. tt, s dvojcaty (dvouvajecnymi), je mi 33 let a mela bych letet pristi tyden (25.6.) na Maltu na sluzebni cestu. Snazim se ziskat dalsi nazory - slysela jsem ruzna pro i proti od ruznych "neodborniku".
Chtela jsem se zeptat na Vas nazor, zda je to vhodne nebo vubec mozne, abych neohrozila sve tehotenstvi. Pro lepsi posouzeni situace uvadim dalsi informace:
- jsem na voziku po zakrvaceni michy pred tremi lety (v oblasti Th4-8), pohybuji se prevazne na voziku, ale zvladam i chuzi o francouzskych holich (ne moc casto, ale denne v ramci treninku se snazim chodit aspon trochu)
- z gynekologickeho hlediska jsem pry naprosto zdrava, toto je moje prvni tehotentstvi, drive zadne porody ani potraty nebyly, ani zadne gyn. zakroky, operace apod., otehotnela jsem planovane prirozenou cestou, horm. antikoncepci neberu uz 3 roky
- let na Maltu trva ca 2,5 hodiny. Kamaradka gynekolozka mi navrhovala, zda by nebylo dobre - mozna i celkove v prubehu tehotenstvi, nejen na let - pichat si fraxiparin kvuli trombozam (obecne jsem asi nachylnejsi vzhledem k memu stavu a pohyblivosti).

Odpověď

Já nedoporučuji létat po celou dobu těhotenství pro hrozící riziko komplikací v důsledku tlakových změn. Konktrétně ve Vašem případě je těhotenství a Váš stav již tak rizikový, že bych rozhodně letem, i když trvá " pouze" 2,5 hodiny ,nic neriskovala.Samozřejmě zakázat Vám nikdo létat nemůže, ale pokud se ptáte na můj názor, já bych v těhotenství neletěla, i kdyby bylo všechno v nějlepším pořádku. Ohledně podávání nízkomolekulárního heparinu v těhotentví by bylo lepší se poradit se s internistou, který zná Váš celkový stav.

Stránky

Nejnovější články

 • Podzimní radovánky

  K podzimu stejně jako spadané listí patří i pouštění draka, sbírání kaštanů a žaludů, dnes už je in i dýňové šílenství spojené s americkým svátkem zvaným Halloween. Děti to všechno milují. Děti mají vlastně rády cokoli, co jim vymyslíte, čím se... Celý článek »
 • Hlavní zásady kojení

  Kojení je přirozený způsob výživy miminek. Je to také čas, který maminka a miminko tráví v těsném kontaktu, čas, který mají jen pro sebe. K tomu, aby už od začátku bylo pro matku i její dítě kojení také chvílí pohody, je zapotřebí vhodně podpořit... Celý článek »
 • Katka v 35. tt: Těhotenská jízda

  TĚHULKA LIVE! KATKA Milí čtenáři, zklamu vás. Nekonala se žádná party ve stylu těhotenské jízdy, kde hlavními účastnicemi jsou nastávající maminky. Nebylo ani žádné posezení u kávičky, klidné popovídání a večírek na přivítání miminka, které brzo... Celý článek »
 • Porodní báby hráz nestříhaly...

  Nástřih hráze při porodu (epiziotomie) nepřestává vyvolávat diskuze. Mnoho žen se mu brání, protože je to proti přírodě. Často se však neubrání, mnohdy jde totiž o bleskový zásah, při němž na žádné velké diskuze není čas.  Celý článek »
 • Doba chytrých panenek je tady!

  Zavírat oči před technologiemi nejspíš nemá smysl. Rodič oči zavře a dítě – sáhne po tabletu. Proto vyvinula společnost Zapf Creation panenku, která je s tabletem propojená. Pokud chcete, aby vaše dítě technologie poznávalo, stačí přepnout režim,... Celý článek »
 • Čočka a kojení?

  VÁŠ DOTAZ Mám pětiměsíčního syna, kterého plně kojím, a mám strach z nadýmavé stravy. Jednou jsem četla o červené čočce. Prý je lépe stravitelná a nenadýmá. Je to tak, nebo mám být s čočkou stále opatrná? Moc mi v jídelníčku chybí luštěniny.... Celý článek »
 • Nejvhodnější sporty pro těhulky

  Můžu v těhotenství sportovat? Neublížím tím miminku? Tyto otázky si klade spousta nastávajících maminek. Odborníci je však uklidňují: Sport v těhotenství rozhodně není tabu. Důležité ovšem je, najít ten správný sport a pohyb přizpůsobit svému... Celý článek »
 • Největší mýty o imunitě

  Nejen o imunitě, ale všeobecně o nachlazení kolují nejrůznější mýty a polopravdy. Tyto zavádějící informace ale můžou svést nemocného z úspěšné a rychlé léčby, čímž si pobyt na lůžku ještě prodlouží. 5 největších mýtů o imunitě uvádíme v článku na... Celý článek »
 • Porod do vody

  Mnoho žen má pozitivní zkušenost s pobytem ve sprše či ve vaně během první doby porodní. Narození miminka do vody však zatím u nás není příliš běžné. Přitom je tento způsob porodu považován za jeden z nejšetrnějších pro matku i pro dítě. Celý článek »
 • Jak dokrmovat a nezkazit si kojení

  Kojení je přirozený způsob výživy novorozenců a kojenců. Pokud kojené dítě potřebuje z nějakého důvodu dokrmovat, ať už dočasně nebo dlouhodobě, je nezbytné volit takové techniky krmení, které neohrozí kojení. Zatímco krmením z lahvičky se miminko... Celý článek »
 • Jestlipak už mě vidí?

  Čisté jako studánky, i tak nám můžou připadat oči miminek. Z jejich pohledu máme občas dojem, že dokážou prohlédnout všechno do detailů. Zdaleka to tak není.  Celý článek »
 • Může těhotná žena létat letadlem?

  VÁŠ DOTAZ Dobrý den, jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství a ráda bych s přítelem za měsíc jela na dovolenou, abychom si prodloužili léto a užili si jeden druhého, než nám začne úplně jiný život. Mám ale trochu obavu, zda je bezpečné v těhotenství... Celý článek »

Naposledy navštívené