Nyní jsem na mateřské dovolené a po ukončení...

Nyní jsem na mateřské dovolené a po ukončení bych se ráda vrátila na své původní pracovní místo. Můj zaměstnavatel ale mé pracovní místo, které mám uvedené v pracovní smlouvě zrušil. Je zaměstnavatel povinný mi poskytnout původní pracovní místo nebo mi může nabídnout jiné, které nemám uvedené v pracovní smlouvě? A kdy musím zaměstnavateli oznámit, že se chci znovu vrátit do práce?

Odpověď

Dobrý den,
Je potřeba, pro kvalifikovanou odpověď na Váš dotaz objasnit zda jste na mateřské či rodičovské dovolené, režim návratu do zaměstnání se po mateřské dovolené ( 22 týdnů po porodu) a po rodičovské dovolené poměrně výrazně liší.
Po návratu do zaměstnání z mateřské dovolené je zaměstnavatel povinen zaměstnankyni zařadit na původní pracovní místo i pracoviště.
Po návratu z rodičovské dovolené má zaměstnavatel povinnost zařadit zaměstnankyni podle podmínek pracovní smlouvy (v souladu se sjednaným druhem a místem výkonu práce), nikoli však na původní práci a pracoviště.

Tedy vracíte-li se po mateřské dovolené a Vaše místo ( to původní) je již zrušeno v rámci reorganizace měl by Vám zaměstnavatel nabídnou jiné místo, není-li takovéhoto místa odpovídající Vaší kvalifikaci (nebo nepřijmete-li ho což nemusíte) může zaměstnavatel s Vámi ukončit pracovní poměr ( za zákonem stanovených předpokladů) z organizačních a to buď dohodou nebo výpovědí. V obou případech máte nárok na odstupné dle § 68 zákoníku práce, ( jak vyplývá z níže citovaného ve výši minimálně 3násobku průměrného měsíčního výdělku) viz citované ustanovení zákoníku práce
„§68 odst.(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.
(2) Pro účely odstupného se průměrným výdělkem rozumí průměrný měsíční výdělek zjištěný podle tohoto zákona.
(3) Odstupné vyplácí zaměstnavatel po skončení pracovního poměru v nejbližším výplatním termínu určeném u zaměstnavatele pro výplatu mzdy nebo platu, pokud se se zaměstnancem nedohodne na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru nebo na pozdějším termínu výplaty.“

Vracíte-li se po rodičovské dovolené musí Vám být nabídnuto místo dle podmínek sjednaných v pracovní smlouvě - tedy místo „ve středním managementu firmy“, které odpovídá ustanovením pracovní smlouvy – kdekoli v ČR (je-li místo výkonu práce ČR) takovéto místo jste povinna přijmout. Zda místo Vám nabízené ( potencionálně nabízené) odpovídá Vaší pracovní smlouvě nejsme schopni posoudit – smlouvy neznáme a ani nevíme jaké místo s jakou pracovní náplní Vám je nabízeno.
Nicméně obecně lze pouze zopakovat to co již bylo uvedeno výše, není-li pro Vás místo odpovídající podmínkám uvedeným v pracovní smlouvě, je na místě ukončení pracovního poměru z organizačních důvodů a vy máte nárok na odstupné tak jak je výše uvedeno.

Stránky

Nejnovější články

Naposledy navštívené