Pri prvnim tehotenstvi jsem byla na triple...

Pri prvnim tehotenstvi jsem byla na triple testech v 16 tt ty vysly pozitovni a jelikoz tam byla nejaka nejasnost ohledne tt tak jsem na ne sla jeste jednou a opet vysly pozitvni, takze jsme nakonec sla na odber plodove vody a nastesti vse dopadlo dobre, ale priznam se, ze to bylo hodne psychicky narocne. Nasledne jsem se od kamaradek dozvedela, ze ony byly na prenatalnim skreeningu jiz ve 12 tt a pak opet v 16 tt. Navic jsme pak cetla, ze vysledky toho skrrenningu ve 12tt jsou s presnosti na 90% kdezto v tom 16 tt jen s 60% - je to pravda?
Mohu se tedy zeptat jak to tedy je, ze nekdo dela testy jiz v tom 12 tt a nekdo jen v tom 16 tt - mohu lekare pozadat aby mi udelal jiz ty testy ve 12 tt (kdyz mi je jinak nenabidne). Hradi ty testy ve 12 tt pojistovna nebo se to musi platit (opet jsme slysela rozdilne informace).

Odpověď

V 10-11 týdnu těhotenství je možné nabrat tzv. PAPP-A( placentární antigen). Dále je možné změřit pomocí ultrazvuku šíjové projasněn. Ovšem tripple test zůstává nadále základem a nutností. Tento integrovaný screening ( PAP-A+ UZ projasnění+tripple test)odhalí až 90% vrozených vývojových vad. Odběr PAP-A je novinkou, tak je možné, že ve Vašem předchozím těhotensví se ještě neprováděl. V současné době se neprovádí rutinně, takže je se můžete setkat s tím, že někteří gynekologové ho provádějí a někteří nikoli. Odběr PAP-A by měl být hrazen všemi zdravotními pojišťovnami, ale záleží na genetickém centru, se kterým Váš lékař spolupracuje.

Stránky

Nejnovější články

Naposledy navštívené