Pri prvnim tehotenstvi jsem byla na triple...

Pri prvnim tehotenstvi jsem byla na triple testech v 16 tt ty vysly pozitovni a jelikoz tam byla nejaka nejasnost ohledne tt tak jsem na ne sla jeste jednou a opet vysly pozitvni, takze jsme nakonec sla na odber plodove vody a nastesti vse dopadlo dobre, ale priznam se, ze to bylo hodne psychicky narocne. Nasledne jsem se od kamaradek dozvedela, ze ony byly na prenatalnim skreeningu jiz ve 12 tt a pak opet v 16 tt. Navic jsme pak cetla, ze vysledky toho skrrenningu ve 12tt jsou s presnosti na 90% kdezto v tom 16 tt jen s 60% - je to pravda?
Mohu se tedy zeptat jak to tedy je, ze nekdo dela testy jiz v tom 12 tt a nekdo jen v tom 16 tt - mohu lekare pozadat aby mi udelal jiz ty testy ve 12 tt (kdyz mi je jinak nenabidne). Hradi ty testy ve 12 tt pojistovna nebo se to musi platit (opet jsme slysela rozdilne informace).

Odpověď

V 10-11 týdnu těhotenství je možné nabrat tzv. PAPP-A( placentární antigen). Dále je možné změřit pomocí ultrazvuku šíjové projasněn. Ovšem tripple test zůstává nadále základem a nutností. Tento integrovaný screening ( PAP-A+ UZ projasnění+tripple test)odhalí až 90% vrozených vývojových vad. Odběr PAP-A je novinkou, tak je možné, že ve Vašem předchozím těhotensví se ještě neprováděl. V současné době se neprovádí rutinně, takže je se můžete setkat s tím, že někteří gynekologové ho provádějí a někteří nikoli. Odběr PAP-A by měl být hrazen všemi zdravotními pojišťovnami, ale záleží na genetickém centru, se kterým Váš lékař spolupracuje.

Stránky

Nejnovější články

 • Miminko nechce pít

  Přijímání potravy patří mezi základní potřeby vyvíjejícího se dětského organismu. V raném dětství je však krmení mnohdy spojeno s různými obtížemi. Náhlá odchylka od normálního průběhu krmení může signalizovat počínající akutní onemocnění dítěte.... Celý článek »
 • Kdy navštívit genetika?

  K zubaři chodíme dvakrát za rok, do ordinace genetika se dostaneme třeba jen jednou za život. Máme se doporučení k návštěvě této odborné a trošku tajemné ordinace obávat? Na co se při návštěvě připravit a jak takové vyšetření vypadá? A kdy je... Celý článek »
 • Homeopatická domácí lékárnička

  Máte-li doma malé dítě, potřebujete dobře vybavenou domácí lékárničku. Jste-li příznivci přírodní či alternativní medicíny, jistě jste si oblíbili homeopatika pro jejich jemné působení na dětský organismus. Připravili jsme pro vás užitečný seznam... Celý článek »
 • Miminko úplně hoří! Co teď?

  Nejprve je nutné si říci, že horečka není nemoc. Jedná se o reakci organismu, a to buď na onemocnění, či okolní vlivy. Normální tělesná teplota se u dětí pohybuje od 36,5 do 37 °C a navíc během dne přirozeně kolísá – ráno bývá nejnižší, večer zase... Celý článek »
 • Kojení a jeho vliv na zoubky dítěte

  Věděli jste, že kojení se významně podílí na správném vývoji ústní dutiny, čelisti a zubních oblouků dítěte? Při každém kojení totiž, bez ohledu na to, zda dítě pije nebo saje bez pití, pohybuje svaly, které roztahují zubní oblouk do správného... Celý článek »
 • Jak na zácpu v těhotenství?

  Není to zrovna populární konverzační téma, ale skutečnost je taková, že přibližně každá druhá těhotná žena se potýká zácpou. Obtížnější vyprazdňování znepříjemňuje těhulce život a kromě toho způsobuje vznik, případně zhoršení potíží s hemoroidy.... Celý článek »
 • Léčivé doteky aneb Tajemství masáží

  Doteky rukou jsou jednou ze základních forem lidské komunikace. Uvědomujeme si zřetelně svoje tělo, jeho bolavá místa a slabiny, necháme se s důvěrou ošetřovat jinou osobou a jsme při tom hluboko ponořeni do svého nitra. Masáž je jedním z... Celý článek »
 • Horká koupel v těhotenství

  VÁŠ DOTAZ Jsem v 9. týdnu těhotenství a náhodou jsem se dozvěděla, že nejsou vhodné horké koupele, protože mohou poškodit plod. Jsem z toho v šoku, protože jsem zvyklá si dávat ob den nebo dva horkou koupel a tohle jsem vůbec netušila. Zkoumala... Celý článek »
 • Výživa dětí a prevence dětské obezity

  V Evropě je v současné době každé páté dítě obézní nebo má nadváhu. U těchto dětí je vyšší riziko civilizačních chorob, jako jsou nemoci srdce a cév nebo diabetes 2. typu. To, zda budeme mít nadváhu, určují do jisté míry geny, větší část ale... Celý článek »
 • Léčba kočkou aneb Felinoterapie

  Ano, i kočkou, tedy pomocí její společnosti, se dá léčit. Felinoterapie je v České republice takřka neznámým pojmem, vytlačovaným do pozadí známější a náročnější hipoterapií a canisterapií. Jistě, psi jsou nejčastějšími pomocníky člověka, přínos... Celý článek »

Naposledy navštívené