Dobrý chtěla bych poradit,za pár týdnu se mi…

Dobrý chtěla bych poradit,za pár týdnu se mi narodí miminko a otec s námi vůbec nekomunikuje mám ho napsat do rodného listu a nebo radši né?když mi vůbec nebere telefony.

Odpověď

K tomu, aby otec dítěte byl zapsán do rodného listu – předpokládám, že nejste manželé, je potřeba, aby došlo k určení otcovství souhlasným prohlášením rodičů dítěte před narozením dítěte, pak samozřejmě je potřeba, aby takto určený otec spolu s Vámi podepsal dohodu o jméně a příjmení dítěte. V tomto případě otec do rodného listu bude zapsán automaticky.
U Vás se zřejmě jedná o případ, kdy otcovství k nenarozenému dítěti není určeno souhlasným prohlášením rodičů. V tomto případě otec uveden být nemůže v rodném listě ihned po narození dítěte, nicméně jednoznačně Vám doporučuji podat a to i prostřednictvím pracovnice orgánu sociálně právní ochrany dětí ( dříve OPD) podat žalobu na určení otcovství k dítěti, protože pouze po muži jehož otcovství k dítěti bylo určeno ( ve výjimečných případech jehož otcovství k dítěti je pravděpodobné) lze požadovat výživné pro dítě a případně i po Vás, náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím a podobně. Otec dítěte tak bude do rodného listu zapsán dodatečně na základě soudního rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že i dítě má právo na to vědět, kdo je jeho otcem doporučuji určovací žalobu podat. Podrobně jsme se určování otcovství již věnovali v jednom z našich článků, případné dotazy rádi objasníme.

28.8.2012 5:42
Více o tématu: miminkootec

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist