Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s…

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak je to s finanční podporou na mateřské dovolené v případě, že jsem student. Slyšela jsem, že měsíc před porodem a tři měsíce po porodu mateřský příspěvek vyplácí zaměstnavatel. Když ale žádného zaměstnavatele nemám, tak by mě zajímalo, na koho se mám obrátit. Děkuji.

Odpověď

Ve Vašem případě je nutné se informovat ve škole, jak vše bude probíhat dále . Jestliže přerušíte studium, tak vznikne nárok na peněžitou pomoc v mateřství a bude ji vyplácet škola a následně po ukončení peněžité pomoci v mateřství bude vyplácen rodičovský příspěvek od státu a to z kontaktního místa dle Vašeho trvalého bydliště na dávkách státní sociální podpory. Jestliže nepřerušíte studium a budete nadále ve studiu pokračovat, tak nárok na peněžitou pomoc v mateřství nevznikne a bude se vyplácet od data narození dítěte rodičovský příspěvek na dávkách státní sociální podpory, kam půjdete po narození dítěte s rodným listem si vše vyřídit. Sama musíte podat žádost, nic není automaticky. Jestliže nebude peněžitá pomoc v mateřství, tak se Vás bude týkat - rodičovský příspěvek od data narození do 21 měsíců dítěte 7600,- Kč a od 22 měsíce do 48 měsíců věku dítěte 3800,- Kč.

28.8.2012 5:42
Více o tématu: po porodu

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist