Dobry den, predem Vas vsechny moc zdravim z…

Dobry den, predem Vas vsechny moc zdravim z Mexika. V breznu tohoto roku jsem zde porodila chlapecka. Uspesne se nam ho podarilo zaregistrovat i pres vsemozne komplikace, ktere nam nastaly. Napriklad zde matricni urady nemohou pochopit, ze muj syn se nemuze jmenovat stejne po matce Augustinova ale Augustin. Jinak zde v Mexiku plati zasady, ze kazdy obcan musi mit dve prijmeni a to jedno po otci a druhe po matce. Takze nas syn se jmenuje Jan Francisco Barajas Augustin. Muj dotaz tedy smeruje k jeho jmenu. Pristi mesic vsichni letime navstivit Ceskou republiku a chci ho osobne zaregistrovat v miste meho bydliste – tedy v Plzni. Jak to bude vypadat s jeho celym jmenem v CR. Je mozne, aby mel obe jmena po otci i po matce v CR? A pokud ne, jakou formu musi mit? Mam jeste jeden dotaz a ten se tyka rodicovskeho prispevku. Mam pravo na prispevek: porodne, pokud jsem porodila obcanka CR ale v cizine?
Jeste jednou Vas vsechny moc zdravim dekuji za Vasi ochotu pomoci nam a preji krasny a uspesny den!

Odpověď

K Vašemu dotazu ohledně více jmen (příjmení) dětí narozených mimo území ČR lze odkázat na zákon o matrikách, jménu a příjmení (č. 301/2000 Sb.), který ve svém ust. § 61 uvádí, že občan má právo i povinnost užívat při jednání před orgány veřejné moci (dále jen "úřední styk") jméno, popřípadě jména, která jsou uvedena v jeho rodném listu vydaném matričním úřadem.

Další úprava je uvedena v § 62 odst. 2, 3 a 5 zákona: Občan je povinen užívat v úředním styku dvě jména, jsou-li zapsána v matriční knize vedené matričním úřadem. Občan, který (již) má v matriční knize zapsáno jedno jméno, může před matričním úřadem prohlásit, že bude užívat dvě jména. Jde-li o zápis narození do zvláštní matriky a je-li na cizozemském matričním dokladu uvedeno více jmen, může občan prohlásit, které z nich, popřípadě, která dvě z nich bude užívat. Za nezletilého učiní prohlášení jeho zákonní zástupci.

Z uvedeného je zřejmé, že se budete muset obrátit na tzv. zvláštní matriku v Brně (Magistrát města Brna, městská část Brno-střed), která provádí zápis matričních událostí (např. narození) občanů České republiky, k nimž došlo v cizině. Kontakt se zvláštní matrikou Vám může zprostředkovat i příslušný zastupitelský úřad ČR v cizině.

Kontakt na zvláštní matriku:

Úřad městské části Brno-střed-Matrika - Oddělení zvláštní matrika Husova 3
60169 Brno
Telefon 542 175 176
Fax 542 175 175
E-mail:
podatelna@stred.brno.cz
Internetová stránka:
http://www.stred.brno.cz

Kontakt na velvyslanectví ČR v Mexiku
Embajada de la República Checa
Cuvier 22, Col. Nueva Anzures, Del. Miguel Hidalgo, México 11590
tel: 0052/55/55312544, 55312777
fax: 0052/55/55311837
e-mail:mexico@embassy.mzv.cz

web:www.mzv.cz/mexico

Upozorňujeme, že k zápisu do knihy narození ve zvláštní matrice potřebujete nejprve vydání osvědčení o tom, že Váš syn je státní občan České republiky. S ohledem na složitost věci Vám doporučujeme obrátit se nejprve na konzulární odd. nejbližšího zastupitelského úřadu nebo přímo na zvláštní matriku v Brně.

Obdobná situace jako u křestního jména je i u příjmení, na které pamatuje § 68 a 70 odst. 1 písm. d/ zákona o matrikách, kde je uvedeno, že občan má právo i povinnost užívat v úředním styku příjmení, které je uvedeno v matričním dokladu vydaném z matriční knihy vedené matričním úřadem. Občan může užívat více příjmení i za podmínky, že jde o příjmení dítěte po jeho rodičích, kteří jsou oprávněni užívat více příjmení.

Budete proto muset vedle rodného listu dítěte vydaného orgány Spojených států mexických předložit ještě rodné listy. Vaše a Vašeho manžela. Podrobnosti ohledně překladu cizích rodných listů (včetně potřeby dalších ověření) Vám rovně podá zastupitelský úřad nebo zvláštní matrika. I zde je potřeba nejprve vystavit doklad o státním občanství ČR Vašeho syna.

Pokud se týká Vašeho dotazu ohledně výplaty porodného a rodičovského příspěvku. Podmínky pro jejich výplatu jsou upraveny v zákoně č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře.

Dle § 3 odst. 1, 3 tohoto zákona dávky státní sociální podpory náleží při splnění dále stanovených podmínek pouze fyzické osobě, jestliže tato osoba a osoby společně s ní posuzované jsou na území České republiky hlášeny k trvalému pobytu podle zvláštního právního předpisu, jde-li o státní občany České republiky, nebo mají na území České republiky trvalý pobyt podle zvláštního právního předpisu, jde-li o cizince. Ve výjimečných případech může Magistrát hlavního města Prahy nebo krajský úřad příslušný podle místa pobytu osoby může v odůvodněných případech prominout podmínku trvalého pobytu.

Jelikož pro státní občany ČR i pro cizince je stanoveno poměrně dost výjimek (a jejich popis by zabral další stranu textu), doporučujeme Vám se obrátit na Úřad práce podle místa Vašeho trv. bydliště, který zajišťuje (mimo hl. m. Prahu) výplatu dávek státní sociální podpory.

V případě, že splníte zákonné podmínky /viz již výše/ můžete požádat o výplatu porodného za podmínek stanovených § 44 zák.č. 117/95Sb. podle něhož má na porodné nárok žena, která porodila dítě. Nárok na porodné vzniká dnem porodu. Nárok na porodné zaniká, nebyl-li uplatněn do jednoho roku ode dne narození dítěte (§ 54 cit. zák.) Dávka se vyplácí na žádost na předepsaném tiskopise (vyplníte na příslušném úřadu práce)

Nárok na rodičovský příspěvek má rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině, nárok a to podle své volby buď v základní výměře do 3 let věku dítěte, ve zvýšené výměře do 2 let věku dítěte a ve snížené výměře do 4 let věku dítěte. (bližší informace o výměrách rodičovského příspěvku a o možnostech volby výše rodičovského příspěvku Vám podá Úřad práce vyplácející státní podporu v místě Vašeho trvalého bydliště) pro výplatu rodičovského příspěvku je zmírněna podmínka trvalého pobytu společně posuzovaných osob na území ČR ( tedy Vás, Vašeho syna a Vašeho manžela), když podmínka hlášení k trvalému pobytu podle § 3 ( jak již jsme výše uváděli) musí být splněna jen u oprávněné osoby (tedy u Vás jako žadatele o rodičovský příspěvek)

Upozorňuji Vás však, že i když splníte všechny zákonem stanovené podmínky a dávka Vám bude přiznána, do ciziny vyplácena nebude. (§ 60 zák.č. 117/95Sb. Dávky se do ciziny nevyplácejí), pro případ, že by Vám některá z dávek byla přiznána, musela byste si zřídit účet v ČR.

28.8.2012 5:43
Více o tématu: syn

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru nebo nás sledujte na facebooku:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

TOPlist