Je očkování účinné?

Je očkování účinné?

Odpověď

Někteří odpůrci očkování argumentují názorem, že většina lidí, kteří onemocněli, byla proti nemoci očkovaná. Z toho usuzují, že očkování je neúčinné, a tedy zbytečné.
Ve skutečnosti je ale počet dětí, u kterých i přes očkování propukne nemoc, jen zlomkem počtu nemocných mezi neočkovanými. Jestliže mezi stovkami očkovaných dětí je 5 neočkovaných, pak onemocní všech 5, zatímco mezi očkovanými onemocní jen ty, které si po aplikaci nevytvořily protilátky. Protože se účinnost vakcín pohybuje mezi 85–95 %, bude to ze stovek očkovaných dětí jen několik jednotlivců. V absolutním počtu jich může být víc, než je neočkovaných, ale v poměru k množství, ze kterého je vybíráme, je to několik procent proti stoprocentní nemocnosti ve skupině neočkovaných dětí.
Účinnost vakcíny závisí na mnoha okolnostech. Mimo jiné je to stav dítěte a jeho imunitního systému v době očkování. Účinnost většiny vakcín pro děti je vysoká a je jasným důvodem, proč rozhodně podporovat očkování. Navíc ruku v ruce s vysokou účinností jde i bezpečnost moderních vakcín.

28.8.2012 5:42
Více o tématu: očkování

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist