Jsem obcankou CR, pritel je Spanel, zije mimo…

Jsem obcankou CR, pritel je Spanel, zije mimo uzemi CR, prechodne zijeme mezi CR a Spanelskem, mame spolu dite, ktere se narodilo v CR, kde zijeme v soucasne dobe. Otec chce nechat prihlasit syna ve Spanelsku. Chtela jsem se zeptat, zda je to mozne i bez meho souhlasu, jelikoz nejsme svoji a jake plus ci minus to bude mit za nasledek pro dite. Musim mu dat souhlas k prihlaseni? Dite ma jen ceske obcanstvi. V soucasne dobe jsme ve stavu rozchodu, tudiz jsem se chtela informovat, zda byste mi poradili, na co bych si mela davat pozor, abych o dite neprisla.

Odpověď

K Vašemu dotazu sdělujeme, že otázka „přihlášení“ dítěte ve Španělsku (není nám přesně zřejmé, co myslíte právě pod pojmem přihlásit) a současně i potřeba Vašeho souhlasu musí být řešena podle práva Španělského království a v tomto směru Vám nemůžeme podat uspokojivou odpověď, musíte se obrátit buď na náš Zastupitelský úřad v Madridu, popř. na ZÚ Španělského království zde v Praze. Jen podotýkáme, že v rámci Evropské unie není již státní občanství dítěte při rozhodování o poměrech nezletilých dětí rozhodujícím faktorem.

Jestliže Vaše dítě nabylo narozením státní občanství České republiky, pak z hlediska práva České republiky je úplně bez významu, že dítě má případně občanství ještě jiného státu.

Aby se předešlo do budoucna jakýmkoliv problémům, doporučujeme Vám, abyste se (nejlépe za pomoci kvalifikovaného advokáta) obrátila na příslušný soud v České republice podle místa obvyklého bydliště dítěte a požádala, aby bylo rozhodnuto o úpravě poměrů obou rodičů k dítěti, v rámci takového rozhodnutí, které by musely akceptovat i soudy jiných států, které jsou součástí Evropské unie /tedy i soudy Španělské/, bude rozhodnuto komu z rodičů bude svěřeno dítě do péče a kolik bude druhý z rodičů přispívat na jeho výživu. Lze požadovat i tzv. úpravu styku mezi rodičem, který dítě nedostane do péče a nezletilým dítětem. Samozřejmě není vyloučeno, aby se v těchto otázkách rodiče mezi s sebou dohodli, jejich dohoda však vždy podléhá schválení soudem. Za řízení se neplatí žádné soudní poplatky (účastníci si hradí jen své advokáty).

28.8.2012 5:46

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist