Jsem v 10 týdnu a chtěla bych se zeptat na…

Jsem v 10 týdnu a chtěla bych se zeptat na kyselinu listovou.Koupila jsem si calybrum babyplan, kde kyselina listová je, také piji džusy kde je obsažena kyselina listová.
Chtěla bych se zeptat co je to ta kyselina listová, jaký má vliv na vývoj plodu a jak často se musí užívat?

Odpověď

Kyselina listová je vitamín nezbytný pro krvetvorbu. Při jejím nedostatku se u těhotných žen vyskytuje megaloblastová anémie (chudokrevnost provázená přítomností velkých nezralých červených krvinek v kostní dřeni). Mimo to kyselina listová hraje významnou roli v prevenci závažných vrozených vad nervové soustavy. Odhaduje se dokonce, že pomocí kyseliny listové lze předejít 50 - 60 % těchto případů.
Zabezpečit dostatečný přívod kyseliny listové je žádoucí hned od počátku těhotenství nebo ještě lépe už před otěhotněním.
Obecně se doporučuje denní přívod kyseliny listové v rozsahu 400
- 800 jug. Tuto potřebu lze pokrýt potravinami, které přirozeně obsahují vyšší koncentrace kyseliny listové (kapustou, brokolicí, zeleným salátem, chřestem, špenátem, droždím, sójou, fazolemi, cereálními, tj. obilnými výrobky) nebo které jsou kyselinou listovou obohaceny. Pozor - kyselina listová je dosti citlivá na teplotu, světlo a kyslík, takže při přípravě stravy může docházet k významným ztrátám vitamínu! K nim při vaření dále přispívá vyluhování kyseliny listové do vody, pokud je tato následně slita a ke konzumaci dále nevyužita. Pro zajištění dostatečného zásobení kyselinou listovou připadá eventuálně v úvahu doplňování vhodným vitamínovým preparátem. U žen s vyšším rizikem (matky, které již dříve měly dítě s vrozenou vadou neurální trubice) se doporučuje po genetické konzultaci a základním laboratorním vyšetření doplňování dávkou 4 mg kyseliny listové na den po dobu nejméně od dvou měsíců před otěhotněním do 3. měsíce těhotenství.

28.8.2012 5:43

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist