Kvůli osobním neshodám jsem ukončila zaměstnání…

Kvůli osobním neshodám jsem ukončila zaměstnání dohodou ke 30.6. Nyní jsem ale zjistila, že jsem těhotná. Mám novou práci, do které bych měla nastoupit 15.9., ale v tomto stavu je situace trochu složitá. O tu práci velice stojím a počítám s tím, že bych ji mohla vykonávat i během mateřské dovolené, ale není fér, abych nastoupila a teprve potom bych oznámila, že jsem ve 3. měsíci.
Chtěla bych to říct předem, před podpisem smlouvy, ale předpokládám, že je zde možnost, že mne nepřijmou….
V tomoto případě, jsem v nějaké ochranné lhůtě z předchozího zaměstnání? Momentálně jsem hlášena na pracovním úřadě. Jak mám postupovat. Budu mít nárok na mateřskou a z čeho se mi bude počítat?

Odpověď

Dobrý den, zda a kdy nahlásíte novému zaměstnavateli skutečnost, že jste těhotná je čistě Vaší věcí, osobně doporučujeme – stojíte-li o práci, která Vám je nabízena tuto skutečnost sdělit ještě před podpisem pracovní smlouvy a to i za cenu rizika, že pracovní smlouva s Vámi nebude uzavřena ( je pak otázkou, zda by se tato skutečnost nedala posuzovat jako diskriminace ).

Pokud se týká výplaty peněžité pomoci v mateřství tu upravuje zákon o nemocenském pojištění § 187/2006 Sb. Po zániku pojištění ( tedy po ukončení zaměstnání) ženě náleží peněžitá pomoc v mateřství též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1 zák.č. 187/2006Sb) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění.Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.
Z dikce tohoto ustanovení je zřejmé, že aby Vám byla peněžitá pomoc v mateřství vyplacena musela byste na mateřskou (nenastoupíte-li do dalšího zaměstnání) nastoupit nejdéle 180 den ode dne zániku pojištění tj. ode dne ukončení pracovního poměru (za předpokladu, že jste již v době ukončení pojištění byla těhotná). Pak by Vám byla peněžitá pomoc v mateřství vypočtena dle výdělku u bývalého zaměstnavatele. V případě, že byste nenastoupila na mateřskou dovolenou v ochranné době a nebyla by jste nově zaměstnána, případně nesplňujete-li podmínky pro výplatu peněžité pomoci v mateřství ( zákonem stanovená doba pojištění apod), byly by Vám vypláceny pouze dávky státní sociální podpory tj. rodičovský příspěvek

28.8.2012 5:42
Více o tématu: zaměstnání

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru nebo nás sledujte na facebooku:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

TOPlist