Na Baby webu jsem se zaregistrovala, protože…

Na Baby webu jsem se zaregistrovala, protože čekáme s přítelem miminko. Bohužel však přítel ještě dosud není rozvedený. S manželkou jsou bezdětní, manželství „trvalo“ 3 roky. Mohl byste mi říci, zda by naše miminko mělo vliv na majetkové vypořádání manželů v rozvodovém řízení? Přítel již chodí k soudem nařízenému psychologovi a čeká ho poslední sezení. Mohl by přijít o peníze, když by se manželka dozvěděla, že se mnou čeká miminko? Nemocná není, ani v žádném invalidním důchodu.

Odpověď

Vážená paní Rudová,

pokud se z dosavadního manželství Vašeho přítele nenarodilo žádné dítě, nemá ani očekávané miminko zásadní vliv na uspořádání majetkových manželů mezi rozvádějícími se manželi. Buď s dosavadní manželkou uzavřou dohodu o vypořádání majetku (a poznamenává se, že nemanželské dítě není samozřejmě ani majetkem a jeho narození nemá vliv na rozsah společného majetku (tzv. společného jmění manželů) mezi Vaším přítelem a jeho manželkou). Společné jmění manželů (tzv. SJM) se vypořádává buď v rámci smluveného rozvodu dohodou obou manželů nebo - nedojde-li k dohodě - až po rozvodu. Do SJM patří v zásadě vše, co některý z manželů nabyl za trvání manželství (např. výplaty mzdy, výnosy z podnikání, zůstatky na účtech atp.) vyjma věcí získaných za manželství darem, dědictvím nebo v rámci restituce. Majetek SJM by se měl rozdělit (vypořádat) tak, aby podíly obou (rozvádějících se nebo rozvedených) manželů byly zásadně stejné. Existence ani počet dětí kteréhokoliv z manželů na to nemá žádný vliv.

Narození dítěte by mělo ovšem vliv za situace, kdy by (rozvedená) manželka Vašeho partnera žádala o výživné (ať už za dobu do rozvodu nebo výživné pro rozvedenou manželku). Narození dítěte, stejně jako uzavření nového sňatku totiž znamená vznikl nové (další) vyživovací povinnosti Vašeho partnera a má vliv na určení výše výživného (čím více je vyživovacích povinností, tím menší bývá výživné pro každého vyživovaného).

Závěrem upozorňuji, že SJM a výživné pro dítě či manželkou jsou úplně odlišné záležitosti a nemají navzájem žádnou bezprostřední právní souvislost.

28.8.2012 5:43
Více o tématu: manželstvímiminko

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist