Náš malý nás „při tom“ načapal. Jak reagovat?

„Byli jsme v tom nejlepším, když manžela někdo plácnul po holé, kmitající zadnici, se slovy: ´To by stačilo!´ Náš pětiletý Honzík se šel napít, ale naše radovánky v ložnici ho zlákaly ke změně plánu,“ vzpomíná Eva, maminka dvou dospívajících dětí. „Nevíme, jak dlouho nás pozoroval, ale dobře si vzpomínám, že jsme s manželskými intimnostmi měli na dlouhou dobu vystaráno. Manžel prostě nemohl,“ přiznává. Jistě není sama, koho její zvědavá ratolest načapala „při tom“. Jak v této chvíli reagovat? A dá se tomu vůbec předejít?

Co je „normální?“

„V naší kulturní oblasti, které se možná právem říká vyspělá civilizace, je pohlavní styk považován za ryze intimní záležitost.

Pohlavní styk za asistence nebo účasti dalších osob je možno považovat za úchylné jednání,“ upozorňuje přední český sexuolog MUDr. Radim Uzel. „Skupinové sexuální aktivity pak představují jakousi sexuální libůstku, která však v sobě může skrývat různá tělesná i psychická nebezpečí,“ dodává.

Nešťastná náhoda

„Tato tolerance však naprosto neplatí pro účast nezletilých osob s tím méně pak vlastních dětí. Dá se hodnotit jako trestný čin ohrožování mravní výchovy mládeže,“ zdůrazňuje sexuolog.

Jak tedy naložit s náhodnou přítomností dítěte při pohlavním styku rodičů? Jistě není třeba zdůrazňovat, že takové příhody mohou nastat i při největší obezřetnosti, dalo by se říci nešťastnou náhodou.

My si jen hráli

Všechno pak záleží na věku, respektive rozumových schopnostech dítěte. Kojencům a velmi malým dětem to nevadí, většinou v noci spí, a pokud se rodiče vystříhají hlasitých projevů, nebývá jejich spánek sexuální aktivitou rodičů narušen, domnívá se lékař.

Děti mladšího školního věku mají být důrazně poučeny o intimitě rodičovské ložnice, přestoupení tohoto zákazu pochopitelně přiměřeně trestat. Je jistě záhodno, aby se rodiče v ložnici zamykali.

Když se dítě nešťastnou náhodou přece jenom stane svědkem rodičovského pohlavního styku, může z toho mít psychické trauma, jelikož se domnívá, že si rodiče vzájemně ubližují. Tady pak nezbývá, než trpělivé vysvětlení, že je to jenom taková hra, že dospělí lidé se takto mazlí a malé děti je při tom musí nechat na pokoji.

„Záměrná demonstrace soulože pak představuje zvrhlost a sexuální úchylku. Znovu podotýkám, že se jedná o trestný čin,“ upozorňuje Uzel.

17.8.2018 9:45 | autor: Radim Uzel

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist