S bývalým manželem jsme rozvedeni (nabylo práv…

S bývalým manželem jsme rozvedeni (nabylo práv.moci)od prosince r.2007,otěhotněla jsem v lednu 2008.Bude bývalý manžel považován za otce mého dětátka?Doufám,že do období 300dnů po rozvodu se myslí po porod-nikoliv oplodnění.

Odpověď

Vážená paní,

Lhůty k určení (popření) otcovství bývalého manžela jsou v zákoně o rodině (jeho § 51 a 58) upraveny s ohledem na okamžik narození dítěte a to takto:

N a r o d í - l i se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne po zániku manželství nebo po jeho prohlášení za neplatné, považuje se za otce manžel matky.

N a r o d í - l i se dítě ženě znovu provdané, považuje se za otce manžel pozdější, i když se dítě narodilo před uplynutím třístého dne potom, kdy její dřívější manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné.

N a r o d í - l i se dítě do 300 dnů po rozvodu manželství a jiný muž o sobě tvrdí, že je otcem dítěte, lze otcovství manžela považovat za vyloučené též na základě souhlasného prohlášení matky, manžela a tohoto muže. Toto prohlášení musí být učiněno v řízení o popření otcovství.

To - zjednodušeně řečeno - znamená, že pokud se Vám dítě narodí za více, než 300 dnů po právní moci rozvodového rozsudku nebo v době, kdy už budete mít nového manžela, je vše pořádku, pokud by se dítě narodilo dítě dřív a nebyla jste v mezidobí znovu provdána, musíte podat žalobu k soudu, v takovém případě se však nedělají znalecké posudky, pokud Váš nový partner u soudu prohlásí, že se považuje ze otce dítěte.

28.8.2012 5:43

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru nebo nás sledujte na facebooku:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close

TOPlist