S bývalým manželem jsme rozvedeni (nabylo práv…

S bývalým manželem jsme rozvedeni (nabylo práv.moci)od prosince r.2007,otěhotněla jsem v lednu 2008.Bude bývalý manžel považován za otce mého dětátka?Doufám,že do období 300dnů po rozvodu se myslí po porod-nikoliv oplodnění.

Odpověď

Vážená paní,

Lhůty k určení (popření) otcovství bývalého manžela jsou v zákoně o rodině (jeho § 51 a 58) upraveny s ohledem na okamžik narození dítěte a to takto:

N a r o d í - l i se dítě v době od uzavření manželství do uplynutí třístého dne po zániku manželství nebo po jeho prohlášení za neplatné, považuje se za otce manžel matky.

N a r o d í - l i se dítě ženě znovu provdané, považuje se za otce manžel pozdější, i když se dítě narodilo před uplynutím třístého dne potom, kdy její dřívější manželství zaniklo nebo bylo prohlášeno za neplatné.

N a r o d í - l i se dítě do 300 dnů po rozvodu manželství a jiný muž o sobě tvrdí, že je otcem dítěte, lze otcovství manžela považovat za vyloučené též na základě souhlasného prohlášení matky, manžela a tohoto muže. Toto prohlášení musí být učiněno v řízení o popření otcovství.

To - zjednodušeně řečeno - znamená, že pokud se Vám dítě narodí za více, než 300 dnů po právní moci rozvodového rozsudku nebo v době, kdy už budete mít nového manžela, je vše pořádku, pokud by se dítě narodilo dítě dřív a nebyla jste v mezidobí znovu provdána, musíte podat žalobu k soudu, v takovém případě se však nedělají znalecké posudky, pokud Váš nový partner u soudu prohlásí, že se považuje ze otce dítěte.

28.8.2012 5:43

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist