SAMOŽIVITELKA A PPM Mám roční dítě, jsem…

SAMOŽIVITELKA A PPM Mám roční dítě, jsem samoživitelka. Nemám nárok na vyšší rodičovský příspěvek? Otec se o dítě nezajímá, finančně nepřispívá. Zatím pobírám jen základní rodičovský příspěvek (7 600,- Kč).
Nikola

Odpověď

Rodičovský příspěvek je fixně dán zákonem a není ve vztahu k osamělosti rodiče. Pokud čerpáte PPM a zvolila jste RP ve 3leté variantě budete RP 7600,- Kč pobírat v nezměněné výši do 3 let věku dítěte. Pokud jste nečerpala dávky PPM a tudíž nemohla 3letou variantu volit, budete RP pobírat do 21 měsíců dítěte ve výši 7600,- a poté do 4 let věku dítěte pouze 3800,- Kč měsíčně. Jinak můžete zkusit zažádat o sociální příplatek, ale musíte mít dítě svěřené do péče, jinak budete posuzována i s příjmy otce dítěte. To samé se vztahuje i na přídavek na dítě. Obě tyto dávky vyplácí SSP. Ve vztahu s otcem dítěte bych radila, pokud nemáte svěření dítěte do péče a prokazatelně spolu s otcem nežijete v jedné domácnosti, zažádejte co nejdříve o svěření u soudu, kde bude stanoveno i výživné na dítě.

28.8.2012 5:46
Více o tématu: rodičovský příspěvek

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist