VYŠETŘENÍ BĚHEM TĚHOTENSTVÍ Jaká vyšetření,…

VYŠETŘENÍ BĚHEM TĚHOTENSTVÍ Jaká vyšetření, případně odběry mě čekají během těhotenství? Bára

Odpověď

Ultravuk by měla žena prodělat za těhotenství třikrát- na konci prvního trimestru, ve 20. týdnu a ve 30. týdnu. Řada žen jich během těhotenství podstoupí více vzhledem k vzniklým komplikacím. Na konci prvního trimestru by Vám měla být vystavena těhotenská průkazka a měly by být provedeny první odběry - krevní obraz, krevní skupina, test na HIV, syfilis, žloutenku typu B.
Zároveň se provádí genetický screening u plodu - první odběr tzv. PAP-A od 10+0 - 11+3 a dále od 14+0 tzv. tripple test. Ten se pak souhrnně vyhodnotí a výsledek je podle jednotlivých laboratoří okolo 16. týdne. Kontrolní náběry - krevní obraz a test na HIV, syfilis a žloutenku se ještě jednou opakují okolo 34. týdne. Mezi další vyšetření patří odběr protilátek při Rh inkompatibilitě partnerů a okolo 25. týdne test na odhalení těhotenské cukrovky (je prováděn u žen, které mají vyšší riziko cukrovky). Výtěr z pochvy se provádí zhruba ve 35. týdnu těhotenství, (test na tzv. GBS - Streptococus agalactiae). Pokud je žena GBS pozitivní, jsou jí před porodem podána ATB, aby se předešlo případné infekci novorozence.

28.8.2012 5:47
Více o tématu: Bára

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist