Ze života našeho děťátka: Proč jsme začali s příkrmy a co k tomu používáme

Často jste se mě ptali, kdy začnu s příkrmy a když už jsem začala, tak jak a s čím. A tak jsem se rozhodla napsat tento článek.

Jak to všechno začalo?

Při čtyřměsíční kontrole měl Tobiášek vzorovou váhu i míru. Prospíval ukázkově a byl krásné miminko. Jenže chvíli na to nastal zlom v jeho chování. Období mezi 4. a 5. měsícem bylo hororové. Z usměvavého miminka přes den a poměrně spícího miminka přes noc se stalo uplakané, hysterické, řvoucí a hlavně nespokojené dítě. Ihned jsem to začala řešit.

Tobiášek byl najednou hodně potivý a strašně žíznivý, a tak jsme mu dávali vodu z lahvičky, které vypil i přes půl litru za celý den, hodně močil (což je jasný, když tolik pil, ale plínku měl už po hodině úplně plnou. Byl neklidný, trápila ho nespavost a nespokojenost u prsu. Vždy nasál a hystericky řval. Což mě přivádělo do úzkostí, protože jsem nevěděla, co mu je.

Několik návštěv u lékařů mě utvrdilo, že to jsou zuby. Tak jsme mu koupili chladící kousátka, které odmítal, dávali jsme mu Viburcol, / homeopatika na zklidnění /, ale to pomohlo jen na chvilku. Zkoušeli jsem snad vše, ale bezvýsledně.

Už jsme nečekali na další kontrolu a šli jsme k doktorce na převážení. Všimla jsem si totiž toho, že z naducaných tvářiček a bříška byla žížalka. A měla jsem pravdu. Tobiášek nepřibral za celý měsíc ani gram, ač jsem kojila, co to šlo. Doktorka mu odebrala moč a udělala testy na dětskou cukrovku. Z té vyšlo vše v pořádku. Rozhodla se tedy pro odběr krve. Kdyby vás zajímalo, jak se to u miminek dělá, tak z hlavy. Měla jsem co dělat, abych se tam nesesypala.
Potěšilo mě, že doktorka měla u sebe laboratoř a tak jsem věděla výsledky ihned. Naštěstí se nic neprokázalo.

Doktorka mi tedy dala týden na maximální rozkojení. Kojila jsem pořád, pořád jsem přikládala, hodně pila, prsa nahřívala, aby se žlázy uvolnily. Povedlo se, mléko teklo proudem a když Tobiášek pil, tak mu to dokonce vytékalo koutky, jak to nestačil polykat. Jenže to nestačilo. Po týdnu Tobiášek přibral pouhých 100g a to by měl přibrat minimálně 150 gramů. Verdikt byl jasný, bylo to hladem. V tuto chvíli mu bylo 5 měsíců a 1 týden. Najeli jsme na změnu jídelníčku a co myslíte? Lépe spí, směje se, hraje si, má energii na rozvoj, dělá neuvěřitelné pokroky, je to pohodář.

Tak nám došlo, že to pití vody bylo proto, že měl prostě hlad a bral vše, co bylo dáno. Vše si cpal do pusinky a silou kousal, protože nám ukazoval, že má hlad a nikdo to nechápal. Všichni, že to jsou zuby. Ale jak tohle prvorodička má vědět? Takže pokud má vaše miminko nějaké podobné příznaky, zkuste se zamyslet, zda mu stačí mléko a nemá třeba hlad. Proto vám vlastně tuhle situaci popisuji.

No a to je náš příběh, jak jsme začali s příkrmy.

A jaké k tomu máme pomocníky? Na trhu je spousta věcí a každému vyhovuje něco jiného.

PARNÍ VAŘIČ 5v1:

Tento parní vařič jsem používala ještě před příkrmy. Jak píši v názvu, tak je 5v1 a tak jsem v něm zprvu sterilizovala a používala na mixování smoothie.

Nyní v něm vařím na páře a mixuji za tepla. Dále se dá používat ještě na ohřev příkrmů či rozmrazování. To uvítají hlavně lidé, kteří nemají mikrovlnku či v ní nechtějí ohřívat příkrmy pro děti. Jednoho takového bezmikrovlnkového občana máme v rodině, mého bráchu 🙂

Robot, ať je to jakýkoliv opravdu doporučuji. Je super, že vše děláte v jednom přístroji, a tak si neznečistíte celou kuchyň.

Tento funguje tak, že se do hlavní části nalije voda, připevní se nerez mísa, která má na dně sekací nože. Do ní se vloží takový jakoby cedník a do něj se naskládá zelenina či ovoce, uzavře se a spustí se parní úprava. To trvá cca 15 minut. Poté se přístroj sám vypne. Otevřeme ho a cedník vyklopíme do nerez nádoby, ve které na dně se nachází voda, ve které se jídlo připravovalo. Opět se to přiklopí a spustí se mixovací režim. A je hotovo. Takže cca za 20 minut máte 2-3 velké porce pro své miminko.
znovu.

BRYNDÁK:

Zásadním pomocníkem je bryndák.

Od začátku jsem sáhla po tomhle plastovém. Je super na cesty i doma. Vždy se jen otře a dítě si ho jen tak lehce nezmuchlá a netahá.
Mám dva. Tmavě modrý je od Philips Avent a zelenkavý od Suavinex. Ten od Philipsu je takový tvrdý a široký. Takže je pro Tobiáška dost nepohodlný. K Vánocům jsme dostali ten od Suavinexu a ten je měkký a uzší a tím pádem lépe přilne na malé tělíčko a přizpůsobí se mu.

LŽIČKA:

Člověk si řekne, nojo lžička. Ale i ta musí sednout do té mini papulky. Zprvu jsem měla plastovou a silikonovou od Suavinexu. Jenže ze začátku obě byly dost velké na tak mini pusinku. Je pravda, že ta silikonová je super. Krásně se ohne dle potřeby vy pusince, ale byla na něj ze začátku celkem široká. A tak jsem šla do DMka a koupila tam tu mini. Ta nám první měsíce sloužila nejvíce.

TERMOSKA NA JÍDLO:

Tahle věc nepatří mezi nejlevnější a tak si člověk rozmyslí, jakou koupí. Od mnoha z vás a mých kamarádek jsem totiž zaslechla, že si nějakou koupily a nakonec jí vůbec nepoužívají, protože tam jídlo teplé nezůstane.

Ale já jí používám denně a když odcházím například v 10h, tak na oběd to jídlo vydrží úplně v pohodě teplé. Vždy ho ohřeji trochu více a díky tomu vydrží vlažné i do odpoledne.

SKLENIČKA NA PŘÍKRMY:

Opět můžete použít jakoukoliv, jen jsem chtěla říct, že občas vyrazím s Tobiáškem trochu dříve, než je dopolední svačina a tak mu jí potřebuji někam připravit. Používám na to tyhle skleničky (jsou od Ghítely), které nemají etiketu a velikostně jsou naprosto ideální. Vždy jí pak umyji a používám dále.

TERMOSKA A LAHVIČKA NA VODU:

Pitný režim je opravdu důležitý, hlavně, když začnete s příkrmy. Pokud dítě dobře pije, tak se mu lépe vylučuje strava a nebolí ho tolik bříško a také mu to nedá tolik zabrat. A jak i sami víme, i dospělého člověka to dokáže dost natrápit.

A tak s sebou nosím vždy lahvičku s vodou. Nejprve jsem dávala Tobiáškovi lahvičku s klasickou savičkou. Od 6 měsíce mu ale dávám tuhle učící, úchopovou. Savička tam je placatá a tak je to další krok k učení pití z normálního hrníčku je proto i hustější.

KRABIČKA NA JÍDLO:

Poslední pomocník na cesty je tahle krabička na jídlo. Je dvoupatrová a je super třeba na svačinky. Buď si dám třeba do jednoho patra trochu kaše, do druhého ovoce a umícháme pomocí termosky až na místě. Nebo to používám jako talířek na cesty, protože když se otevře, tak se z ní stanou v podstatě dva hlubší talířky. Takže si s sebou beru banán a až na místě rozčvachtám a krmím.

OSTATNÍ:

Ještě mě napadlo mít po ruce látkovou plenu nebo nějaké ubrousky či kapesníčky. Já tahám doma i ven látkovou plenu, kterou doutřu pusu, popřípadě ruce či bryndák a vyperu.

A to vše je k zakoupení na www.crystalbaby.cz.  Tohle jsou moje prozatimní tipy, a tak doufám, že to maminkám pomůže.

Děkuji za přízeň,

s láskou vaše Kačka

12.4.2018 12:54

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist