Zjistila jsem, že jsem těhotná, ale jsem ve…

Zjistila jsem, že jsem těhotná, ale jsem ve zkušební době a nyní marodím. Mohou mne vyhodit z práce v pracovní neschopnosti z důvodu těhotenství? Pokud ano,mám nárok na nějaké sociální dávky?

Odpověď

Dobrý den,
i když je vystavena neschopenka a čerpají se nemocenské dávky / nemoc, rizikové těhotenství/ ve zkušební době, nelze rozvázat pracovní poměr,. Zkušební doba se o nemoc prodlužuje. Na peněžitou pomoc v mateřství by vznikl nárok v případě, jestliže ještě před tímto pracovním poměrem a včetně tohoto pracovního poměru v minulých dvou letech bylo odpracováno a tím vzniklo pojištění nejméně 270 dní - ještě též z předchozího zaměstnání. V případě, že nevznikne z těchto důvodů nárok na PPM, následuje od data narození dítěte rodičovský příspěvek, který je v tomto případě do 4 let věku dítěte a to do 21 měsíců dítěte 7600,- Kč a dále do 48 měsíců 3 800 ,-Kč. Dále potom dle příjmů je ze státní sociální podpory případný nárok na, sociální příplatek, přídavek na dítě a bez ohledu na příjmy na porodné. Toto vše je ale až od data narození dítěte. Jestliže by bylo vše jinak a sama jste ukončila pracovní poměr, je pak nutné se nahlásit na Úřad práce a vše nadále řešit tam.

28.8.2012 5:42

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist