Rizika letní dovolené s dětmi

Léto a čas dovolených si chce každý užít jak se patří. Proto myslete na možná rizika s předstihem a vyvarujte se jich! Voda, oheň, paraziti, nástarhy v přírodě - nebezpečí je tolik a dítě si časem jistě nějaké najde. Na nás rodičích je, pak řešit následky. Nabízíme přehled nejčastějších nepříjemností a první pomoc.
foto: istock.com

Pozor na vodu

Vodní radovánky k létu neodmyslitelně patří. Mějte však stále na paměti, že dítě se může během několik vteřin utopit (a to i v mělké vodě, údajně stačí pouhých 8 cm), jen dvě minuty postačují k tomu, aby ztratilo vědomí, a pouhých několik minut k tomu, aby mělo trvalé následky v podobě poškození mozku.

Proto nikdy nenechávejte svého mrňouska u vody (včetně malého dětského bazénku) ani na malou chvíli bez dozoru – když se malému dítěti dostane voda na obličej, reaguje tak, že se chce nadechnout, aby mohlo křičet, a vodu vdechne. Zárukou úplného bezpečí tak nejsou ani žádné dětské plavací pomůcky.

Důsledně dodržujte: Pokud si od dítěte potřebujete odskočit, nejprve předejte „hlídací žezlo“ jinému dospělému.

Příznaky tonutí:

 •  panický strach, porucha vědomí, nepravidelné dýchání, zmodrání
 •  plicní otok (vykašlávání narůžovělé zpěněné tekutiny)
 •  křeče
 •  zástava dechu
 •  podchlazení

První pomoc:

 1. Postiženého co nejrychleji vytáhněte, položte jej na záda a zjistěte, zda dýchá. Jestliže ano, nechte jej v poloze vleže na zádech.
 2. Pokud dítě nedýchá, zavolejte rychlou záchrannou službu a začněte s první pomocí. (Pokud je stav kritický, před zavoláním nejprve po dobu jedné minuty dítě resuscitujte.)
 3. Jestliže dítě nedýchá, není namístě snažit se z něj vodu vylívat. Dýchací cesty mu uvolněte zákonem hlavy a předsunutím dolní čelisti, palcem a ukazovákem mu stiskněte nos a zahajte umělé dýchání, pokud nedojde k obnově dýchací činnosti, pak i celkovou resuscitaci.
 4. Po obnovení životních funkcí dítě opatrně uložte do stabilizované polohy, zajistěte mu tepelný komfort (přikryjte je dekou) a vyčkejte příjezdu přivolané pomoci. Stále ho samozřejmě mějte pod dohledem.

Dítě nechejte vyšetřit lékařem, i když je při vědomí se stabilními životními funkcemi!

Na co myslet v přírodě?

 1. Prochladnutí
  Věnujte velkou pozornost oblečení dítěte, zejména pokud ho nesete v krosně. Vy se sice po lesích a horách neustále hýbete (a tím zahříváte), ale vaše dítko je neseno a pouze sedí. Deku (minimálně přes nožičky) určitě využijete. Dítě také dostatečně oblékněte, pokud s ním v přírodě pobýváte v noci.
 2. Nebezpečné předměty na zemi
  Dítě kolem jednoho roku věku všechno prozkoumává samo. Ujistěte se, že tam, kde si hraje, nejsou nebezpečné nástrahy – střepy, ostré klacky, zapomenutý rybářský háček atd.
 3. Rostliny a houby
  Dítě může omylem sníst nějakou jedovatou bobulku či houbu. Dávejte pozor, co strká do úst. Při podezření na otravu vždy zajistěte zbytek látky či potraviny, kterou dítě jedlo, případně vzorek zvratků, a vezměte je s sebou k lékařskému ošetření. Při akutní otravě volejte Toxikologické informační středisko (TIS) tel: 224 919 293, 224 915 402. Středisko má nepřetržitou službu a přítomný odborník vám poradí, jak při které otravě postupovat.
 4. Oheň
  Vysvětlete dítěti u večerního táboráku jasně, že oheň mu může ublížit. Dejte pozor na způsob zapalování – podpalování ohně pomocí benzinu (či jiné hořlaviny) může způsobit nečekaný výšleh a v mžiku ožehnout a zapálit oblečení. Chraňte dítě nejen před otevřeným ohněm, ale také před popálením od krbu či zahradního grilu.
 5. Hmyz a paraziti
  Prevence není nikdy dost. Nepříjemnému bodavému hmyzu, klíšťatům, ale i parazitům typu svrab se braňte repelenty nebo přírodními odpuzovači hmyzu s ověřeným účinkem, vhodným oblečením (nejlépe s dlouhým rukávem a nohavicemi ve světlých barvách, neboť na světlé barvě klíště snadno odhalíte) a obutím (dejte dítěti pevné uzavřené boty, ne sandály), na kočárek používejte moskytiéru. Večer dítě vždy pečlivě prohlédněte.

Temná tvář letního slunce

Úpal

Vzniká vlivem celkového přehřátí organismu. Vnitřní příčiny mohou být: porucha funkce štítné žlázy, kvůli níž se tvoří nadměrné teplo v těle, nedostatek tekutin a solí k tvorbě potu, tedy dehydratace organismu. K vnějším příčinám patří: pobyt v nadměrně vlhkém prostředí, kdy se tělo nemůže ochlazovat odpařováním potu, nebo setrvávání v extrémně teplém prostředí (nad 35 °C).

Úpal se projevuje bolestmi hlavy, závratěmi, nevolností, zvracením, zrychleným dýcháním, zrychleným tepem, kůže je suchá, bez potu. Stav se může zhoršovat do křečí, bezvědomí až do šokového stavu. Zároveň se výrazně zvyšuje tělesná teplota nemocného, může dosáhnout až 40 °C. Ochranou před úpalem je dostatek tekutin, omezení fyzické námahy, především v exponovaných denních hodinách (přes poledne), podstatné je vyloučit nebo omezit pobyt na slunci v největším horku.

První pomoc:

 • Postiženého přeneste do stínu (ideální je dobře větraná místnost).
 • Uvolněte mu oděv, opatrně mu doplňujte tekutiny s chybějícími minerály (iontové nápoje, mírně osolená voda), přikládejte studené obklady, ledové obklady pak na hlavu a třísla.
 • Vhodné je zvlhčovat pokožku sprejováním vodou. Chladivá sprcha pomůže snížit tělu teplotu, ale pozor! Neměla by klesat příliš rychle kvůli hrozbě tepelného šoku.

Úžeh

Vzniká v důsledku podráždění mozku a jeho blan přímým působením slunečních paprsků. Obvykle dochází ke kombinaci obojího – úžehu i úpalu zároveň. Před úžehem se ochráníme v horkých slunných dnech pokrývkou hlavy, dostatečným zásobováním tekutinami, ochlazováním těla sprchováním či koupáním. Příznaky úžehu jsou podobné jako u úpalu, navíc může tuhnout šíje nebo se projevovat podobně jako zánět mozkových blan.

První pomoc:

 • Postupné zchlazování celého organismu, dodávání tekutin, odpočinek v poloze s podloženými nebo zvednutými končetinami.
 • U úžehu se doporučuje zvednout pacientovi hlavu.

Čtěte také:

Mdloba

Dochází k ní při kombinaci zvýšené teploty a dlouhého stání. Příčinou je nedostatečné prokrvení mozku. Projevuje se nevolností, malátností, závratí až mdlobou. Tomuto stavu lze předejít dostatečným příjmem tekutin, občasným ochlazování a procházením se.

První pomoc: Ochlazujeme především hlavu postiženého, doplňujeme mu tekutiny. K osvědčeným patří iontový nápoj, mírně osolená voda, studený, mírně oslazený čaj s citronem. Čistá voda není vhodná.

Tepelné vyčerpání (exhausce)
Vzniká při větší ztrátě tekutin. Na rozdíl od mdloby se jedná o delší stav. Kromě obvyklých příznaků se přidávají poruchy jednání, excitace, zmatenost, delirium.

První pomoc:

 • Ač se jedná o velkou ztrátu tekutin z organismu, není možné podávat naráz příliš tekutin. Opět jen po malých dávkách, jako v předchozích případech.

Průjmová onemocnění v létě

Zatímco v chladných měsících děti bojují s virovými střevními nákazami, léto je doménou bakteriálních nákaz (způsobených buď přímo bakterií, nebo jejím toxinem) a střevních potíží spojených s horkem, koupáním a dietními chybami.

Základem léčby průjmu jsou dietní opatření, která závisí na věku dítěte. Nezbytnou součástí léčby je prevence odvodnění. Jen komplikované těžké průběhy nemoci vyžadují antibiotickou léčbu.

U kojených dětí výživu z prsu nepřerušujeme, ztráty tekutin doplňujeme rehydratačním roztokem s minerály (v prvních 4 hodinách 30–50 ml/ kg, později stačí 10 ml/kg po každé průjmové stoličce).

Dětem na umělé výživě ponecháme mléko, které pily dosud, ale místo ve vodě ho můžeme připravit v instantní rýžové kaši nebo v rýžovém, případně mrkvovém odvaru. Ztráty tekutiny opět doplňujeme rehydratačním roztokem. V případě četných průjmových stolic je možné po poradě s pediatrem změnit mléčnou formuli na speciální mléko s nízkým obsahem mléčného cukru (laktózy).

Pro děti starší roku věku je základem dieta (rohlík, piškot, rýže s masem, případně s nadrobno nakrájenou mrkví, event. banán, škrábaná jablka) a dostatek neslazených tekutin. V prvních čtyřech hodinách léčby průjmu podáváme rehydratační roztok v dávce min. 30–50 ml/kg. Mléko a mléčné výrobky v akutní fázi průjmu u dětí starších jednoho roku věku vynecháme. Sladké nápoje rovněž nejsou vhodné, neboť průjem zhoršují.

Průběh a délku průjmu mohou příznivě ovlivnit potravinové doplňky – probiotika, ale i medikamenty, které absorbují toxické látky ve střevě, jako jsou živočišné uhlí nebo absorpční jíl (Smecta). O podání těchto prostředků se poraďte se svým lékařem.

Doplňování tekutin při průjmu je prevencí odvodnění organismu, tj. dehydratace. Při dehydrataci dochází k rozvratu vnitřního prostředí a následné poruše životních funkcí, proto je průběžné zavodnění tak důležité. Jestliže se vám při průjmu nedaří dítěti doplňovat tekutiny například proto, že současně zvrací, ihned vyhledejte lékařské ošetření.

Léto na horách

Pro dovolenou na horách platí podobná opatření jako při dovolené u moře. Intenzivnímu sluníčku a potencionální možnosti spálení předejdete vhodnými letními doplňky. Vybavte sebe i své děti pokrývkou hlavy a slunečními brýlemi s UV. Pro ochranu kůže používejte krém s vysokým ochranným faktorem. A nezapomeňte, že namazat se jednou denně obvykle nestačí.

Nevěřte poplašným zprávám!

Před létem se prostřednictvím internetu šíří různé poplašné zprávy, tzv. hoaxy. Mohou se týkat údajných krádeží dětí, virových útoků na výpočetní techniku, prosby o darování krve či jinou pomoc. Zpráva vždy obsahuje výzvu k šíření. Zda se jedná o poplašnou zprávu, si snadno ověříte na www.hoax.cz.

Jedna, dvě, pedofil jde pro tebe

Prožili jste báječnou dovolenou a chcete se kamarádům na sociálních sítích pochlubit svými fotografickými úlovky? Udělejte selekci a všechny fotky odhalující intimní partie vašich dětí vyřaďte. Nikdy nevíte, kdo se na vaše fotky dívá a co má v úmyslu.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 20
Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

Tak jsme úspěšně dobojovali a malému už je dobře, dávali jsme i Viburcol a pomohl nám také, takže super :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

S tím snížením teploty jsme u nás taky měly zkušenost, ale zase ví třeba od kamarádky že u nich ne, jim to jen drobečka zklidnilo.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Loni jsme měli chřipku. Náš dvouletý Matyáš s ní hrozně špatně bojoval až nám lékař předepsal právě ty čípky Viburcol jak se tu o nich bavíte a Matyášovi hned klesla teplota a udělalo se mu mnohem lépe.

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

Tak já byla včera v lékárně pro Viburcol právě, malý asi něco chytil zase, takže pro jistotu ... :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jestli s malou pojedu někam dál, tak si určitě Viburcol sebou přibalím :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jo tak s tím snížením teploty, to byla taková naše osobní zkušenost, hlavní je, že se podařilo dětátko uklidnit, takže aspon tak a lepší vyprazdnování je také dobré.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

U nás trošku smíšené zkušenosti, miminko se sice zklidnilo, ale teplota u nás neklesla, museli jsme se s ní poprat jinak :) Ale na druhou stranu zase jsem si všimla, že se jí zlepšila stolice. :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ano Viburcol pomohl a tedka už je to dobré .)

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

Jéé tak to věřím, to je vždycky veselo, když rostou zoubky. Hlavně, že jste to zvládli a Viburcol pomohl.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

U nás se akorát měsíc zptáky začali prořezávat prnví zoubky, takže bylo doma docela veselo, tak jsme právě také dávali Viburcol.

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

To je pravda, s tím to také pomáhá. Jinak já je kupuji většinou tady: http://www.lekarna.cz/viburcol-12-cipek/

Stejně tak já, přesně na tomto odkazu :))

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

To je pravda, s tím to také pomáhá. Jinak já je kupuji většinou tady: http://www.lekarna.cz/viburcol-12-cipek/

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

Ještě doplním, že se po Viburcolu miminku hezky upraví stolice, s tím jsou taky někdy problémy :)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

nenene Kláro je ot přesně jak říkáte, je to pro stavy neklidu, třeba při horečce a chřipce, nebo u očkování nebo když prořezávají zoubky... A super je, že je to bez vedlejších účinků.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

ty čípky to bude asi něco na zklidnění že? nebo je to jenom při cestování třeba? jak malým respektive velkým dětem se to může dávat?

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tyto čípky jsem dávala, když jsme chytli nějaký chřipkový bacil, to bylo řevu a křiku...

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

Cestovní lékárnička u nás pomalu samotná zabere celou jendu tašku, to je přípravek na tohle a na tamto a radši i an tohle :)) Něco člověk použije, něco ne a na něco uplně zapomene že to tam má :)) Letos sme Viburcol použít museli, naše mimčo bylo hodně neklidné při všem tom cestování.

Obrázek uživatele BlaJana
BlaJana

Ano to se nám osvědčilo, Viburcol jsme měli vždycky v cestovní lékárničce...

Obrázek uživatele PetraPulcova
PetraPulcova

Dovolená s dětmi dovede být kouzelná a nezapomenutelná, ale taky pěkně obtížná někdy, obzvlášt jestli máte třeba hodně malé dítko a to je neklidné při cestování... Jestli někdo řeší právě takovej problém, tak doporučuju sebou vozit čípky Viburcol, jako se to osvědčilo nám.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Když už na váš nečekají nástrahy, které byly vypsány nahoře, tak to může být i obyčejná klouzačka:

http://blogujicimaminy.blogspot.cz/2013/06/dovolena-jak-to-bylo-dal.html

Na dovolenou je dobré mít s sebou základní lékárničku:

LÉKÁRNIČKA-léky pro případ alergické reakce (např. adrenalinové pero, inhalační léky...) - my máme Dithiaden-lék na horečku a bolesti pro děti a pro dospělé (panadol sirup nebo nurofen) - my máme nurofen čípky-něco na kašel (př. mucosin) pro děti a pro dospělé (bromhexin, acc aj.) - máme s sebou Sinecod sirup,-fenistil gel-oční kapky - doma byl jen opthalmoframykoin- nosní kapky -panthenol sprey (na spáleniny) -Ca carbonicum (živočišné uhlí)-mast podporující hojení drobných ran - já nedám dopustit na BEPANTHEN Plus-polštářkové náplasti -elastické obinadlo- krém na opruzeniny Bepanthen

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené