Jak vhodně podporovat imunitu u dětí

Je to taková nechtěná tradice: každý rok, když malá nastoupí v září do dětského kolektivu, nejpozději do měsíce onemocní. Skoro s jistotou bych si už na konci prázdnin mohla na přelom září/října v kalendáři rezervovat nejméně týdenní volno pod heslem „bojujeme se zákeřnou chorobou“. Horečka několik dnů útočí na nejvyšší teploměrem změřitelné hodnoty, papírové kapesníky z ruky neodložím a s dýchacími obtížemi (po odeznění nejhoršího ataku) bojujeme pak víceméně celou zimu.

Budiž nám přičteno k dobru, že všelijak zkoušíme podporovat její imunitu: otužováním, homeopatiky, různými vitaminy v přirozené formě i těmi v tabletách. Od jara do babího léta je to dítě zdravé jako řípa. V podzimně-zimním období však žijeme podle hesla „rýma není nemoc“ a v období, kdy zákeřné bacily nad odolností malého dětského těla vítězí, se dopujeme za neprospaných nocí hrdinným heslem: „Nějak si tu imunitu přece vybudovat musí.“

Víte že, líbání miminek posiluje jejich imunitu?

Že máte podobný exemplář dítěte doma? A že se taky zelenině a ovoci, ve kterém se vyskytují vitaminy, jež by mohly odolnost organismu pozvednout, vaše ratolest obloukem vyhýbá? Pak jste jistě už mnohokrát přemýšleli, jakými jinými cestami obranyschopnost u dítěte posílit.

Jak tedy prevetnivně podporovat imunitu u malých dětí?

Zabraňte zchoulostivění

Přetopené místnosti, nedostatečný pobyt na čerstvém vzduchu, přílišné oblékání – tři základní nešvary, které vedou u malých dětí ke zchoulostivění. Především tomuto „rozmazlení organismu“ bychom měli bezpodmínečně zabránit.

Jak na to? Váš pokojový teploměr by neměl ukazovat vyšší hodnotu než 20–22 °C, přičemž nezapomínejte dostatečně větrat. Každý den (bez ohledu na počasí, pokud není extrémně nepříznivé) dopřejte dítěti alespoň 2–3 hodiny pobytu na čerstvém vzduchu. Oblečením samozřejmě chraňte dítě přiměřeně před chladem jak doma, tak venku, ale přemýšlejte, jak je co nejlépe přizpůsobit změně teplotních podmínek.

Ptáte se, jak funguje náš imunitní systém?

Zajistěte tělu vitaminy

Ideální je samozřejmě běžná zdravá strava, a tedy přirozené doplňování vitaminů konzumací vhodné zeleniny a ovoce apod. Jak však mnoho z nás, rodičů, má vyzkoušeno na vlastní kůži, děti jsou bytosti rozmarné, a pokud nějaké konkrétní jídlo odmítají, o jeho příznivých vlastnostech je nikdo nepřesvědčí. Proto je vhodné v podzimních a zimních měsících preventivně zajišťovat dostatečný přísun vitaminů, a tím podporovat zdravý imunitní systém dítěte. Tato prevence je důležitá, neboť vitaminy zajišťují a ovlivňují fungování víceméně všech pochodů v organismu.

Navštivte solnou jeskyni

Pokud máte možnost vydat se (nejlépe v několika po sobě jdoucích návštěvách) do solné jeskyně, nezbývá, než vám tuto relaxačně-ozdravnou kúru vřele doporučit. Existují samozřejmě různé názory na účinnost pobytu v těchto umělých jeskyních s vlhkým vzduchem, ale zkazit se tím určitě nic nedá. Uvádí se, že jedna 45minutová návštěva solné jeskyně vydá za tři dny pobytu u moře. V mnoha z nich jsou dobře zařízeni i na malé děti (nabízejí dětský koutek jako na pískovišti), případně vám rezervují termín, v němž se s návštěvou dětí počítá.

Vyzkoušejte homeopatika

Pokud jste nakloněni alternativním metodám léčby, zkuste se se svým dětským praktickým lékařem či v lékárně poradit o možném užívání homeopatik. Četné množství informací o homeopatické léčbě najdete také na internetu – hledejte ovšem na seriózních serverech. Dozvíte se, co by mohlo být pro vaše dítě prospěšné při konkrétním problému.

Vyzkoušejte posilování imunity dětí přírodní cestou!

 

28.8.2013 1:45 | autor: Zuzana Ježková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist