Obezita v dětském věku? Alarmující problém

Není žádná novinka, že výskyt obezity u nás i ve světě v posledních době významně narůstá. Tento trend se bohužel netýká pouze dospělých, ale i dětí. V posledních 40 letech se například ve Spojených státech amerických výskyt obezity u dospívajících více než ztrojnásobil, v mladší věkové skupině, tedy u dětí 6–11letých, je vzestup dokonce čtyřnásobný. Podle mezinárodně doporučovaných norem v současné době v USA trpí nadváhou nebo obezitou asi 32 % dětí ve věku 5–17 let. Tato čísla jsou alarmující.

Jak jsou na tom ve srovnání s americkými dětmi či vrstevníky z jiných evropských států české děti? Ze stejné studie vyplynulo, že napříč evropskými státy v této věkové skupině trpí nadváhou nebo obezitou 19 % dětí. V České republice jsou výsledky o něco lepší, než je evropský průměr – dětí s nadváhou či obezitou u nás najdete asi 14 %. Rozhodně bychom však na základě těchto relativně dobrých výsledků neměli usnout na vavřínech. Ačkoli u nás vzestup výskytu obezity není tak strmý jako v jiných státech, je tento nežádoucí trend i v našich končinách nezpochybnitelný.

Znepokojivé je, že už v kategorii dětí ve věku 2–5 let se v současnosti vyskytuje přibližně 5 % chlapců a dívek s obezitou (5,1 % chlapců, 5,4 % dívek), což vyplývá z celostátních antropologických výzkumů, které v České republice každých deset let už od roku 1951.

Proč se vlastně tolik obáváme stále se zvyšujícího výskytu obezity? Pojí se s ní totiž riziko výskytu některých chorob, například cukrovky II. typu (diabetes mellitus II. typu), hypertenze (vysokého krevního tlaku) či některých kardiovaskulárních (srdečních) onemocnění, ale i celé řady dalších nemocí. Tato onemocnění jsou tradičně spojována s dospělostí, ale ukazuje se, že rozvoj některých z nich se s narůstajícím výskytem obezity posouvá směrem k mladším věkovým skupinám a může se objevovat již v období dospívání.

Všichni chceme dát svým dětem do vínku to nejlepší a ochránit je před možnými riziky. Říká se, že nejlepší léčbou je prevence. Tato poučka beze zbytku platí i v případě dětské obezity. Pokud od počátku budeme dítěti vštěpovat zásady zdravého životního stylu, budou pro něj naprosto přirozené a „normální“. Zabráníme tím současně nežádoucímu nadměrnému vzestupu hmotnosti, a tím významným způsobem snížíme riziko některých závažných chorob v budoucnosti.

Obezita a nadváha u českých dětí v číslech:

  • 14 % dětí u nás má velký problém s váhou – 5 % českých dětí je obézních a 9 % má nadměrnou hmotnost (nadváhu),
  • 20 % dětí je na hranici normálu – tyto děti se mohou nadváze vyhnout, pokud se změní jejich stravovací návyky,
  • 37 % dětí má ideální (tzv. proporční) váhu, dalších 14 procent jsou štíhlé děti,
  • 15 % procent dětí má nízkou hmotnost.

Co to vlastně je „zdravotní styl“, jaká jsou další rizika dětské obezity a „jak na to“? Sledujte náš seriál o dětské obezitě Mami, pomoc, já tloustnu! a dozvíte se víc.

Odborná spolupráce:

MUDr. Jitka Kytnarová

ambulance dětské endokrinologie, diabetologie a obezitologie

Klinika dětského a dorostového lékařství VFN a 1. LF UK

Více o tématu: dětinadváharozvoj

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist