Do kolika let se adoptuje dítě? Bydlím v…

Do kolika let se adoptuje dítě? Bydlím v dětským domově a na Vánoce chci k někomu jít. Je to možné nebo ne a za jakých podmínek.

Odpověď

Proces osvojení je bohužel dlouhodobý, již jsme jej popisovali v jednom z předchozích našich článků na webových stránkách babywebu, na který Vás odkazujeme.

Zákon o rodině v ust. § 69 odst. 1 říká, že před rozhodnutím soudu o osvojení musí být dítě n e j m é n ě po dobu tří měsíců v péči budoucího osvojitele, a to na jeho náklad. Jde však o lhůtu minimální což neznamená, že ihned po 3 měsících bydlení dítěte u budoucích osvojitelů se o osvojení ihned rozhodne.

Bohužel neuvádíte v jakém typu dětského domova nyní bydlíte. V některých typech sociálních zařízení (pro děti vyžadující tzv. okamžitou pomoc) může obecní úřad s rozšířenou působností rozhodnout (předběžně) o svěření dítěte do péče budoucích osvojitelů (tedy osob, u nichž se teprve v budoucnu o osvojení uvažuje). K osvojení je potřeba souhlas Vašich zákonných zástupců (rodičů), popř. rozhodnutí soudu o tom, že takového souhlasu není třeba, protože rodiče o Vás neprojevují opravdový zájem.

Vzhledem k tomu, že rozhodnutí soudu o osvojení je poměrně vážný zásah jak do života osvojovaného dítěte tak i do poměrů osvojitelů (zjednodušeně řečeno jde o "výměnu rodičů"), je třeba velmi pečlivě vyšetřit, zda jsou pro osvojení splněny všechny předpoklady. Mohu Vám jen doporučit, abyste se podle místa Vašeho bydliště (popř. i sídla dětského domova) obrátila na obecní úřad s rozšířenou působnosti (tzv. oddělení sociálně-právní ochrany dětí) nebo na krajský úřad, kde Vám vše podrobně vysvětlí a poradí, neboť mají zkušenosti s praxí při osvojování v daném místě.

Přeji Vám v cestě za (co možná nejrychlejší) adopcí hodně sil.

28.8.2012 5:44
Více o tématu: kolika

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist