Dobrý den,jsem ve 4. měsíci těhotenství a…

Dobrý den,
jsem ve 4. měsíci těhotenství a zaměstnavatel mi dělá problémy s pouštěním k lékaři. Pokud jsem mimo zaměstnání více jak 4 hodiny (což ano, protože lékaře mám v jiném městě), strhává mi 0,5 dne dovolené. Má na to vůbec právo? Nic podobného jsem nikde nenašla.

Odpověď

Vážená paní, problematika lékařských vyšetření a ošetření, které nejsou prováděny v zájmu zaměstnavatele, ale v zájmu zaměstnance, je upravena v (příloze) nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci.

Podle bodu 1 písmeno a) a b) přílohy platí, že:

a) pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na n e z b y t ně nutnou dobu, bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno ve zdravotnickém zařízení, které je ve smluvním vztahu ke zdravotní pojišťovně, kterou si zaměstnanec zvolil, a které je n e j b l í ž e bydlišti nebo pracovišti zaměstnance a je schopné potřebnou zdravotní péči poskytnout, pokud vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.

b) bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu; náhrada mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle písmene a).

Převedeno do "normálního jazyka": jestliže nesplňujete některou z podmínek v písmenu a/, např. proto, že lékař ve stejném oboru je ve stejném městě (dokonce má jít o nejbližší zdravotnické zařízení, jde tu o vzdálenost od místa výkonu vaší práce) nebo vyšetření/ošetření bylo možno provést (pojednat se) mimo Vaší pracovní dobu, pak nárok na mzdu a pracovní volno nemáte vůbec a pokud zaměstnavatel řeší Vaší nepřítomnost "jen" dovolenou, postupuje vcelku správně. Vaše těhotenství nemá na uvedeném závěru žádný vliv.

Lituji, že jsem Vás asi moc nepotěšil.

28.8.2012 5:46
Více o tématu: těhotenstvízaměstnání

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist