Dobrý den,ráda bych se zeptala ohledně…

Dobrý den,ráda bych se zeptala ohledně výživného,s otcem mého syna nežiji ale na výši výživném jsme se dohodli,stačí když napíšeme žádost o výši výživného a necháme potvrdit jen u notáře nebo musí proběhnout soud který sám rozhodne o jeho výši.Pokud by stačil doklad ověřený notářem co všechno musí obsahovat,mnohokrát děkuji.

Odpověď

Vážená paní,

ohledně výživného stačí uzavřít písemně dohodu o výživném, k notáři jít nemusíte, ale musíte požádat o zahájení řízení o schválení této dohody u příslušného (opatrovnického) soudu. Na věc dopadá § 50 zákona o rodině, který ukládá soudu rozhodnout o výchově a výživě dítěte vždy, když rodiče spolu nežijí. Za řízení se nic neplatí a soud po stručném výslechu rodičů bude zkoumat jen jejich příjmy (zprávy o příjmech od zaměstnavatelů nebo z podnikání). Rozhodnutí soudu je nezbytné i pro případ, že by došlo k nějakým nejasnostem mezi rodiči do budoucna.

Za opatrovnické řízení u soudu se neplatí žádné soudní poplatky a po předchozím objednání u soudu (kde dítě s Vámi fakticky bydlí) s Vámi na opatrovnickém oddělení i sepíší bezplatně návrh na zahájení řízení. Závěrem lze dodat, že je v zájmu otce dítěte platit výživné již nyní i před rozhodnutím soudu, aby mu na výživném za dobu minulou nevznikl dluh).

28.8.2012 5:45

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist