Je kojení stále tabu?

Kojení – to nejlepší pro matku i dítě. S tímto tvrzením souhlasí drtivá většina z nás. Ale jak je to v případě, že maminka kouří, pije alkohol nebo používá kojení jako součást sexuálních praktik? Proč některé ženy při kojení tloustnou? Vadí kojení během menstruace? Poodkryjme některá přetrvávající tabu.

Kouříte? Pak kojte až za 2,5 hodiny

Může občasná sklenka vína nebo jedna cigareta denně ohrozit zdraví miminka? Někteří odborníci jsou v této otázce velmi striktní, jiní jsou na maminky mírnější.

Kouření ohrožuje dítě jak kojené, tak i nekojené. Pro kojené miminko je zde však riziko mnoha dalších potíží, protože škodlivé látky z cigarety samozřejmě do mléka přestupují,“ říká laktační poradkyně Jiřina Mrázková. „Může se objevit nevolnost, zvracení, častější výskyt kolik apod. Poločas rozpadu nikotinu je 90 minut, takže pokud si již cigaretu nedokážete odepřít, kojte až cca 2,5 hodiny po jejím vykouření.“

Co v případě, že je matka opravdu silná kuřačka a nedokáže (nebo nechce) s kouřením přestat? Je lepší nekojit a kouřit nebo kojit i přes závislost na nikotinu? „Názory na počet vykouřených cigaret za den, kdy ještě výhody kojení převažují nad riziky přestupu škodlivých látek do mléka, se liší. Čeští odborníci mluví o 5 cigaretách za den, zahraniční o 10–20. Ideální je samozřejmě nekouřit vůbec, případně jen velmi příležitostně,“ upozorňuje Jiřina Mrázková.

A jak je to se zmiňovaným alkoholem? Občasná sklenička vína nevadí, ale nemělo by se pít každý den, natož po každém kojení – i alkohol přechází do mléka. Největší koncentrace alkoholu v krvi je po 30–90 minutách (při současné konzumaci jídla se alkohol koncentruje pomaleji), poté jeho koncentrace začíná klesat. Po konzumaci alkoholu tedy není nutné mléko odstříkávat, alkohol se postupně odbourá. Platí pravidlo, že pokud je matka dost střízlivá, aby řídila, je dost střízlivá, aby kojila. Čím je dítě starší, tím lépe jeho organismus alkohol odbourává, první 2–3 měsíce je nevhodné alkohol pít, ale šestiměsíční dítě to již zvládá velmi dobře.

Kojení rozbouří hormony

Oproti všeobecně rozšířenému tvrzení, že kojení je výborný prostředek na hubnutí, některé maminky zkrátka nehubnou. A několik procent kojících žen dokonce tloustne. Je to dáno věkem, metabolismem, ale především stravovacími zvyklosti dané maminky. Ještě než začnete panikařit, že kojením nehubnete, překontrolujte svůj jídelníček. Nemáte díky kojení větší chuť k jídlu a nemlsáte po večerech? Právě tyto dva faktory bývají nejčastěji příčinou, proč maminka při kojení nedokáže zhubnout. Porod, šestinedělí i samotné kojení představuje pro tělo hormonální bouři. Pokud jste tedy už předtím měla problémy například se štítnou žlázou, je dost možné, že teprve až po ukončení kojení se ve vašem organizmu srovnají hladiny hormonů.

Menstruací kojení nekončí

„Jsem šest měsíců po porodu, stále plně kojím, ale začíná mi menstruace. Slyšela jsem, že se mléko může zkazit. Může to tedy znamenat, že dítě začne mléko odmítat? Také jsem myslela, že menstruaci dostanu až po skončení kojení. Mám tedy na dobu menstruace koupit umělou výživu a pořídit si odsávačku?“ ptá se naše čtenářka Mirka. „Menstruace samozřejmě chuť mléka ovlivňuje, mléka může být i o něco méně, ale nebojte se – menstruací kojení nekončí. Nemusíte dělat vůbec žádná opatření. Prostě kojte, a kdyby děťátku mléko nechutnalo, vydržte a třeba mu nabídněte prso, když bude ospalé. Ale většina dětí baští i při menstruaci. A vůbec se nebojte, že by se laktace ztratila, kdyby dítko trochu zlobilo – pak stačí mléko ručně odstříkat z každého prsu 5–10 minut 6x denně,“ uklidňuje laktační poradkyně.

Čtěte také:

„Kojení tatínků“ by nemělo být tabu

Na závěr jsme si nechali velmi choulostivé téma, kterým je tzv. kojení tatínků. Zmiňujeme jej zde především proto, že se o něm příliš často nemluví, a maminky, jejichž partneři se toho dožadují, mohou být zmatené a ptát se, zda přání jejich partnerů nehraničí s nějakou úchylkou. „Kojení tatínků je skutečně delikátní záležitost, která se na seminářích o kojení neprobírá. A možná je to škoda. Na kojení tatínků totiž není nic špatného. Proč by měl otec dítěte najednou přijít o něco, co si předtím v podstatě přivlastňoval? Jsou tatínci, kteří mohou dokonce začít na dítě žárlit, což může vztah mezi partnery narušit,“ říká Jiřina Mrázková.

Pro mnoho mužů jsou opravdu prsa v období kojení, kdy jsou větší a jsou symbolem mateřství a plodnosti ženy, přitažlivější a muže více vzrušují. Chtějí také mléko ochutnat, chtějí si to také zkusit, a pokud se to líbí i ženě, tak by neměl být žádný problém.

30.3.2017 1:22 | autor: Pavla Maříková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist