Mám strach mít dítě

Je to přirozená, normální a běžná věc – mít dítě. Od každé z nás se to čeká, mnohé z nás to také už od raného mládí tak nějak plánují. Počítáme s tím a najednou to na nás padne: strach, úzkost.

Co když to nezvládnu?

Co když se něco stane? Co když bude dítě nemocné? Jak zvládnu porod, co když ta bolest bude nesnesitelná? Jak budu po porodu vypadat? Co když už nikdy nebudu tak hezká a štíhlá? Co když se už nedokážu vrátit do práce? Co když mne partner už nebude mít rád? Co když bude dítě zlé a zlobivé? Co když ho nedokážu dobře vychovat? Co když…

Zbavme se úzkosti

Se strachem a úzkostí je třeba nějak naložit. Málokomu se ale chce jít hned za psychologem. Jedna z prvních věcí, kterou můžeme proti úzkosti udělat, je pokusit se ji pojmenovat a tím pádem převést na strach. Strach je totiž emoce již určitá, spojená s konkrétním objektem. Co s tímto strachem můžeme udělat?

Se strachem a úzkostí pracujeme na třech úrovních psychiky – na úrovni myšlenkové, na úrovni emoční a na úrovni chování.

Strach z porodu

Neexistuje snad žena, která by se porodu nebála. Na úrovni myšlenkové pracujeme s tímto strachem tak, že se snažíme opatřit si všechny dostupné a ověřené informace. Je dobré hovořit s lékařem či sestrou, která bude u porodu, získat k nim důvěru.

Na úrovni chování můžeme navštěvovat předporodní kurzy, kde nás seznámí s prostředím nemocnice, nacvičují se polohy při porodu, je možné zajímat se o různé alternativy pro ulehčení porodu a bolesti, o to, jak si porod zpříjemnit.

Emoční úroveň se přímo ovládá špatně, ale třeba oklikou přes tělo jsme schopni ovládat i emoce. Pomohou různé relaxační techniky, práce s dechem, práce s imaginací, meditací. Těmito prostředky třeba strach opravdu potlačíme.

Obava z neznámého

U jisté části žen úzkost přetrvává, tam žádná ze zmíněných technik neplatí. Je to vlastně základní obava z neznámého, kdy nejsme schopni eliminovat všechna rizika a mít naprostou jistotu. Naučit se žít s určitou mírou nejistoty je však velmi obtížné.

Mnoho lidí pro tuto základní životní nejistotu potřebuje nějakou duchovní či spirituální oblast, kterou „odevzdají“ Bohu, osudu, přírodě, či něčemu jinému, co je přesahuje.

Raději bez dítěte

Mnoho lidí je však k tomu, že je něco přesahuje, skeptických, tato životní nejistota je pro ně velmi zatěžující. Některé ženy se opravdu rozhodnou raději dítě nemít, než žít v permanentní nejistotě.

Každý však tuto životní nejistotu vnímáme jinak. Biologicky podmíněná úzkostnost, tedy nastavení člověka mít obavy, předurčuje některé ženy k tomu, že jejich strachy jsou opravdu velmi intenzivní a vlastní vůlí téměř nezvládnutelné. Pak je namístě lékařská a farmakologická pomoc, která také ve většině případů je velmi úspěšná.

Čtěte také:

Strach z opuštění kariéry

Každý strach má svůj reálný základ. Dítě opravdu do určité míry kariéru ohrožuje. Většina žen se nedokáže po porodu okamžitě vrátit. Je však mnoho způsobů, jak dítě i kariéru propojit.

Je možné mít flexibilní pracovní dobu, pracovat z domova, najmout chůvu. A navíc, na mateřské se toho také mnoho naučíme a v budoucím zaměstnání z toho můžeme těžit. V Rakousku dokonce zavedli certifikáty pro ženy po mateřské, jakési „manažerské“ vysvědčení. Naučíte se efektivně využívat čas, věci plánovat, organizovat, řídit.

Ztráta svobody

Strach z dítěte je často strachem ze závislosti na manželovi a tedy strachem ze ztráty svobody, ztráty volného času, ale i finanční nezávislosti. Dítě také definitivně potvrzuje partnerství-manželství, kde se ze dvou „já“ stává „my“.

Dítě by pro ženu na mateřské by nemělo znamenat, že si připadá méněcenná a finančně závislá na svém muži. Vždyť zabezpečuje chod domácnosti a s penězi, které nosí muž domů, mají nakládat společně.

S dítětem se nám samozřejmě totálně změní svět. Vzdát se však dobrovolně dětí jen kvůli nějakému strachu je zbytečné. Řešení se najde vždycky.

23.3.2018 4:20 | autor: Kateřina Hollá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist