Máme už skoro tří letou holčičku a máme problém…

Máme už skoro tří letou holčičku a máme problém při každém mytí vlásků. Plakala vždycky, ale v poslední době je to už tak daleko, že mi leze z vany, vypíná sprchu a „pere“ se se mnou. Snažila jsem se jí vše vysvětlit, vidí nás, když si myjeme vlasy a když se jí ptám, proč pláče, řekne mi nevím. Zkoušela jsem to po dobrém i po zlém. Když jsem jí pohrozila, že když si nesedne, dostane na zadek, řekla mi, že chce radši na zadek, hlavně, když nebude mít vlásky. Opravdu už si nevím rady. Nerada bych, aby měla nějaké trauma, ale mýt vlásky se přece musí!

Odpověď

Dobrý den, zcela rozumím tomu, že Vás znejišťují reakce vaší dcery na mytí jejích vlasů. Pro lepší porozumění jejímu chování by bylo dobré zkusit zapátrat, odkdy je vaší dceři mytí vlasů nepříjemné a s jakou pro ní nepříjemnou událostí je eventuálně tento začátek spojený.
Jaké jsou tedy možné cesty, které vedou k tomu, aby vaše dcera v klidu vydržela mytí vlasů? Nejdříve doporučuji bedlivě prozkoumat, co přesně je vaší dceři na této situaci nepříjemné a zda by nestačilo změnit jen způsob umývání vlasů (napadá mě třeba používat minimální dávky šampónu nebo se vyhnout sprše).
Určitě doporučuji vyhýbat se trestům a spíše se zaměřit na pozitivní momenty v chování vaší dcery během mytí vlasů a pozitivně ji ocenit za jakoukoliv ideální představě se blížící změnu v jejím chování(například ocenit situaci, kdy byla dcera méně úzkostná, kdy vydržela se při mytí vlasů s vámi, jak píšete, "nepoprat"). Možná že by pomohlo pro ni útrpný proces umývání vlasů spojit s nějakou oblíbenou činnosti například hraní si s oblíbenou hračku, poslouchání pohádky či cokoliv, co má vaše dcera ráda.
V případě, že všechny mnou navrhované postupy selžou a vaše dcera bude stále dramaticky prožívat každé umývání vlasů, doporučuji se obrátit na odborníka.

28.8.2012 5:45
Více o tématu: mýtvláskyvlasy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist