NÁROČNÁ PRÁCE Synovi budou tři roky. Jsem ale…

NÁROČNÁ PRÁCE Synovi budou tři roky. Jsem ale zaroven těhotna. Musim nastoupit do prace, která je velmi namáhavá, abych mohla jit nasledně na nemocenskou a pak na mateřskou, nebo mužu před ukončenim rodičovske hned nastoupit na nemocenskou? Budu mit narok na mateřskou? A mužu si pak vybrat delku rodičovske dovolene?
Jana

Odpověď

Ve Vašem případě bude nejlepší nastoupit do práce a pak čerpat nemocenskou a posléze PPM. Pokud máte namáhavou práci, je zaměstnavatel povinen Vám zajistit práci vhodnou pro těhotné a případný rozdíl na mzdě je povinen doplácet ( zákon č.187/2006 Sb.). Následně pak můžete volit délku rodičovského příspěvku. Volba záleží na výši PPM. Pokud Vaše denní dávka PPM překročí 380,-Kč máte možnost volby dvouleté varianty RP (11400,-). Pokud bude denní dávka PPM nižší, můžete zvolit tříleté čerpání RP ( 7600,-). V případě, že do práce nenastoupíte, nebudete mít nárok na PPM , nebudete mít ani možnost volby RP a bude se Vás týkat pomalé čerpání RP ( tj. 7600,- do 21 měsíců dítěte a po té 3800,- do 4 let dítěte).
Marcela Vyvadilová

28.8.2012 5:46

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist