OTEC V RODNÉM LISTĚ Otec dítěte má vlastní…

OTEC V RODNÉM LISTĚ Otec dítěte má vlastní rodinu, ale není proti tomu podepsat mi určení otcovství. Slyšela jsem však, že když udám do RL otce, budu mít mnohem menší dávky od sociálky, než kdyby kolonka „otec“ byla prázdná. Zase si ale myslím, že dítě má právo na zapsání otce v RL.

Odpověď

Na zapsání otce v RL má dítě nárok, pokud však toto učiníte, budete si muset nechat dítě po narození svěřit soudně do péče, kde bude i stanoveno výživné. Je to z toho důvodu, že otec dítěte je spoluposuzovaný i v jiné rodině a tím by v dávkovém systému vznikly komplikace s duplicitou dávek, což nelze, protože byste o dávky přišla Vy i druhá rodina. A z Vašeho okruhu posuzovaných lze otce dítěte zapsaného v rodném listu vyjmout pouze na základě soudního svěření dítěte do Vaší péče. Ten rozdíl na dávkách je pouze u sociálního příplatku, jinak se dávky nemění ať je otec udán nebo ne.
Porodné je 13.000,-Kč, rodičovský příspěvek dle Vaší volby po skončení PPM (3letá varianta 7.600,- měsíčně), nárok na přídavek na dítě se odvozuje od příjmů za předchozí rok, sociální příplatek se odvozuje od příjmů předchozího kalendářního čtvrtletí. Z praxe bych Vám doporučila otce dítěte neuvádět, pokud jste v takové situaci, měla byste to s uplatněním dávek lehčí, ale opravdu záleží jen a jen na Vás.

28.8.2012 5:47

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist