Těhotenství s RS: Pohodový týden

Tak máme další týden úspěšně za námi a tento byl velmi poklidný. Moc nových ožehavých témat, co by mě trápilo ohledně mého těhotenství, není, ale přesto mám tu pro Vás jedno téma na zamyšlení a to je: Pojištovny versus Mámy a Tátové s hendikepem. Nedávno vyšla v platnost vyhláška která umožnuje pojištovnám negativně zasáhnout ve svůj prospěch ohledně IMF , […]

Tak máme další týden úspěšně za námi a tento byl velmi poklidný. Moc nových ožehavých témat, co by mě trápilo ohledně mého těhotenství, není, ale přesto mám tu pro Vás jedno téma na zamyšlení a to je: Pojištovny versus Mámy a Tátové s hendikepem.

Nedávno vyšla v platnost vyhláška která umožnuje pojištovnám negativně zasáhnout ve svůj prospěch ohledně IMF , IUI a UIU oplodnění. Tím pádem ženy ale i muži, kteří nemohou mít děti, se mohou jen spolehnout pouze na jeden(!) geneticky upravený pokus početí. Tím geneticky upraveným početím myslím odstranění genových vad, které ženu ale i muže ve jejich životě hendikepují. Je to třeba úprava genového materiálu ohledně bun. odbouratelného složení jako je 3. stupeň cukrovky, chronického dědičného selhání ledvin, a dalších dědičných chorob.

Mě jako laika, který genetice moc nerozumí, by zajímala reakce dalších laiků. Odborné vyjádření mám načtené a s mnoha lékaři z genového výzkumu jsem se bavila a jednoznačné stanovisko není. Ano, počítám s tím, že je plno odpůrců, ale více jak 25% párů, které podstoupilo IVF, tak si nechalo svůj genetický materiál upravit kvůli genetickým vadám.

Možná jen chtěli miminku pomoci v dalším životě, aby gen. vadu nemělo, anebo nemohli díky své vadě přirozeně počít. To opravdu netuším a nikde tato data vedené nejsou. Ale vystává z toho pouze jedna otázka: Proč pojištovny částečně hradí pouze jeden pokus?

Z finančního hlediska pro pojištovny to zhruba vychází o 15 tisíc korun lépe, ale zase jak se to vezme: Pár, který bohužel nemá na upravený cyklus IVF o dalších 15 tisíc navíc, se může svobodbě rozhodnout pro IVF bez upravení genetického materiálu. Pro pojišťovnu je to ale nevýhdné, protože pak jedince zatíženého genetickou vadou musí po porodu za zákona pojistit, a léčba některých vad je daleko finančně náročnější, než těch zmíněných 15 tisíc korun.

Sice asi kroutíte hlavou, proč si pár, který nemá navíc 15 tísíc korun, pořizuje potomka, který bude daleko náročnější na finance, ale schrňme si to: jeden pokus IVF stojí cca 60 tisíc korun a k tomu těch již zminovaných 15 tisíc korun a jsme na 75tisících Kč. IVF lze uskutečnit cca jednou za půl roku, a to už máme 150 tisíc korun za jeden rok. Měsíčně by tento pár musel ze svého rozpočtu ušetřit více jak 12 500 Kč každý měsíc, a to je pro 95% procent českých párů nepředstavitelná částka.

Jednou maximálně dvakrát se to ještě dá „nějak“ udělat ale jsou případy, kdy páry na IVF chodí už více jak 9 let v kuse a mají za sebou více jak 15 pokusů. Místo IVF by mohli mít luxusní bydlení.m

Ano, láska k nenarozenému dítěti a nebo jen NADĚJE, že by jednou to vytoužené miminko bude spinkat doma v již v připravené postýlce, je tak strašně moc pro bezdětné páry, že obětují svojí luxusní zahraniční dovolenou za přesčasy v práci, a jediné, co mimo práci dělají, je, že šetří a zase šetří na vytoužené, strašně mockrát oplakané miminko, a že těch 15 tisíc při tak vysokých částkách je nepředstavitelná suma, že si ji prostě dovolit nemohou a přitom to jsou vzdělaní a celkem jinak majetní lidé.

Příště se můžete těšit na Náš osobní příběh o cestě za miminkem. Trošku vám i vysvětlím, proč se pouštím do takto ožehavých témat.

**Ráda bych uvedla, že ceny IVF jsou jen orientační dle ceníku jedné kliniky, nevím, jak se to pohybuje jinde, tak doufám, že mě za případnou nestrovnalost neukamenujete:)

Zdraví Vás Vaše pisatelka Marie

/foto je ilustrativní/

17.7.2013 1:44  | autor: naděje

Další blogy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist