zkouška 2

Krmení po prstě je vhodné pro krátkodobé a menší až střední dokrmy. Hlavním účelem této metody není dítě nakrmit, ale naučit je správně se přisát k prsu. Nepoužívá se tedy u dětí, které se dobře přisávají.

I dítě, které se dokáže přisát k prsu, může potřebovat dokrm, například v situaci, kdy se sice přisaje, ale ne dost efektivně, aby zajistilo dostatečnou produkci mateřského mléka.

Laktační pomůcka je zdaleka nejlepší způsob dokrmování (pokud už je dokrmování nutné), protože na rozdíl od krmení po prstě nebo z pohárku je v tomto případě dítě u prsu a kojí se. Dítě se tak samo učí kojit kojením a kojit se učí i matka. Pokud je dítě dokrmováno jiným než mateřským mlékem, díky dokrmování s laktační pomůckou přijímá i mateřské mléko od své matky. Tím, že miminko saje zároveň i z matčina prsu, stimuluje tvorbu mateřského mléka.

A v neposlední řadě se díky krmení s laktační pomůckou zachovávají i další benefity kojení, které nutně nesouvisí přímo s výživou, jako je těsná blízkost matky a dítěte, vyplavování hormonů lásky a posilování pevné emoční vazby.

Laktační pomůcku lze vyrobit doma z cévky a běžné dětské lahvičky nebo můžeme použít zakoupenou pomůcku – suplementor. Skládá se z lahvičky pro dokrm a dvou tenkých hadiček s možností volby mezi třemi průměry, které umožňují různou rychlost proudění mléka z hadičky.

Dítě se nejprve může přisát k prsu a poté mu opatrně vložíme do úst cévku. Jiným způsobem je nechat přisát dítě současně k prsu i cévce, která je umístěna na matčině prsu u bradavky. Miminko pak současně saje z prsu i nádobky z dokrmem.

Laktační pomůcka se hodí pro krátkodobé i dlouhodobé dokrmy a v případě, kdy je potřeba intenzivně stimulovat laktaci.

Podívejte se na video v češtině: Zavádění laktační pomůcky

Podpora kojení

Pokud je z nějakého důvodu dokrmování nutné, je důležité volit takové techniky a způsoby krmení, které zároveň podpoří produkci mateřského mléka a kojení. Nejlepším, nejpřirozenějším a zároveň nejpříjemnějším způsobem podpory kojení je přitom těsný, láskyplný kontakt maminky a miminka kůže na kůži, který je důležitý nejen při a pro kojení, ale i u dokrmování.

28.5.2013 11:31  | autor: Speedy Kachna

Další blogy

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist