Terezčin jídelníček (6): Sladkosti a uzeniny – to tedy ne!

MAMI, POMOC, JÁ TLOUSTNU! Terezka odjela na víkend k babičce a hned se její jídelníček změnil. Prarodiče i tety jí nabízeli často sladké pochutiny a dokonce i uzeniny. Nutriční terapeutka je v mdlobách…

Pokud máte i vy doma potíže s jídlem u dětí, bojujete s dětskou nadváhou či vás trápí jiný problém související se stravováním, neváhejte a zeptejte se v naší poradně nutriční terapeutky.

Upravený Terezčin jídelníček, jak ho zaznamenali rodiče holčičky, a komentáře nutriční terapeutky Aleny Strosserové:

9 hod. – kukuřičné křupky, jogurt s lentilkami 2x

Komentář nutriční terapeutky (NT): Neznám množství křupek, ale dva jogurty s lentilkami jsou moc. Stačil by jeden a doplněný třeba sklenicí mléka a kouskem ovoce.

10 hod. – chipsy (20 dkg)

Komentář NT: Naprosto nevhodná a vysoce kalorická svačina. Navíc jen hodinu po dost vydatné snídani. Tento chod by se měl rozhodně vynechat.

11,30 hod. – cereální čokoládové kuličky s mlékem (talíř)

Komentář NT: Opět velmi kalorický pokrm po krátké pauze.

12,30 hod. – 3 ks kiwi

Komentář NT: Ovoce by mělo být na přesnídávku místo chipsů. Množství 3 kusy je poměrně velké. Ale v žádném případě by nemělo nahradit oběd.

13 hod. – čokoládová oplatka

13,30 hod. – čokoládová oplatka

Komentář NT: Dvě sladkosti krátce po sobě, navíc v době oběda. Naprosto nevhodné.

15,35 hod. – 100 ml vody

16,45 hod. – kuličky s mlékem

Komentář NT: Druhá porce sladkých cereálií za den je nevhodná a zbytečná. Měl by ji nahradit chléb s nějakou bílkovinnou pomazánkou a zeleninou.

17,30 hod. – 150 ml vody

18 hod. – 2 vepřové párky + okurka, 100 ml vody

Komentář NT: Večeře pro malé dítě naprosto nevhodná. Ani nemá smysl pátrat po tom, zda je okurka čerstvá nebo sterilovaná, párky k večeři to neospravedlní. Také není k uzenině žádná příloha, tedy chléb nebo pečivo.

19,20 hod. – kuličky s mlékem

Komentář NT: Třetí várka je opravdu moc. Před spaním by stačilo jen samotné mléko.

20,20 hod. – mandarinka

Komentář NT: Jediný rozumný pokrm ve vhodném množství a časovém horizontu.

Celkové hodnocení jídelníčku

Komentář NT: Pitný režim naprosto katastrofální, i když by se dal pochválit za konzumaci vody, ale ½ l denně je naprosto nedostatečné. Dávka by se měla minimálně ztrojnásobit. Celkově je jídelníček zoufalý. Za celý den není jediné teplé vyvážené jídlo. Nedostatek ovoce a zeleniny. Samé sladkosti a uzenina. Navíc při prvním pohledu máte dojem, že dítě jí prakticky nepřetržitě a navíc poměrně velké porce. Z takovéhoto jídelního lístku musí zcela určitě tloustnout a ještě bude mít velmi nevyvážený příjem živin.

Bc. Alena Strosserová

Nutriční terapeutka od roku 1985, od roku 1994 pracuje jako metodička pro školní jídelny. Je členem Společnosti pro výživu od roku 1985, od roku 2009 vede redakční radu Zpravodaje pro školní stravování, který je součástí časopisu Výživa a potraviny, odborného časopisu o výživě, jež vychází od roku 1945.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist