Z deníčku obézní Terezky (6): Nástrahy léta

MAMI, POMOC, JÁ TLOUSTNU! Přiblížilo se léto. Příjemné je, že je podstatně větší nabídka různých druhů ovoce a zeleniny. Je krásné počasí, které láká k výletům a sportům, a rodina Terezky se rozhodla toho využít.

Plánujeme akce na odpoledne i podvečery, plánujeme i víkendy. Vymýšlíme, kam vyrazíme na hodinku či dvě do lesoparku, k vodě nebo někam, kde to ještě neznáme. Kam můžeme, vyrážíme pěšky nebo na kole.

Pokud je zvolené místo vzdálenější, bereme sice auto, ale snažíme se, abychom zaparkovali o něco dál a kousek se k cíli prošli „po svých“. O víkendech je ideální příležitost vyrazit na delší výlet. Mysleli jsme si, že okolí dobře známe. Přesto jsme byli překvapení, kolik pěkných a zajímavých míst nám zůstalo utajeno. Někdy vyrážíme na prohlídku hradu či zámku, jindy do středověkého města, někdy volíme sportovní koutek, někdy procházku po zoologické zahradě.

Zdá se to úžasné? Přesto narážíme na problémy. Jaké? Po cestě samozřejmě vyhládne a jíst se musí… Ne vždy ale naleznete po cestě vhodné místo k osvěžení. Dříve jsme to tak nevnímali. Co naděláte, když je na místě fast food, stánek se zmrzlinou a zahradní restaurace, kde v nabídce byly hranolky, smažený řízek, bramboráky a klobása? A k pití převážně soft drinky? Umíte si to představit? Při celodenním výletu na svačinku zmrzlina nebo palačinky, k obědu hranolky, k pití limonáda… Říkali jsme si, že pro jednou se nic nestane. Prostě jsme si dali něco z toho, co se nabízelo. Přišel okamžik, kdy jsme ale o jídelníčku začali více přemýšlet. Zpočátku jsme zkusili najít v nabídce něco vhodnějšího. Brzy jsme zjistili, že se to někdy i podaří. Překvapilo nás ale, že na řadě míst jsme skutečně něco vhodnějšího k jídlu a pití nenašli (a pokud jsme našli, nemuselo jídlo patřit k Terezčiným oblíbeným, tudíž jsme byli zase s výběrem na začátku).

Jak s toho ven? Jedině vlastní příprava! Stejně jako plánujeme, kam vyrazíme, připravujeme dopředu i částečně jídlo a pití. Určitě s sebou nevozíme všechno, máme s sebou dostatek vhodného pití a nějakou „svačinku“. Tím jsme eliminovali alespoň částečně nežádoucí nadbytečné kalorie. Pak už si můžeme dovolit zmrzlinku nebo riskovat ne zcela ideální oběd v restauraci.

Prázdniny jsou dlouhé, dovolené je málo! Všichni to známe. Málokdo ze zaměstnaných rodičů může zůstat dva měsíce doma. Dávat dítě v době prázdnin do jiné školky, která má zrovna otevřeno? Mezi děti, které nezná? Většinou se tedy částečně zapojují babičky. Babičky, prosím, neurážejte se! Všechny babičky svá vnoučata milují a chtějí pro ně to nejlepší. Problém je v tom, co je z jejich pohledu to nejlepší. Často je to totiž právě jídlo a sladkosti.

Vaří, podstrojují, nakupují. Snažíme se stále vysvětlovat, že nadbytek jídla a sladkostí Terezce přinese jenom kilogramy navíc a ty jí jenom škodí. Tento problém jsme ještě úplně nedořešili, ale pracujeme na něm. Zatím jsme vybavili Terezku s babičkou jídlem na jeden dva dny (aby měly čas na sebe a netrávily ho vařením), domluvili jsme se na „jedné sladkosti denně a dost.“ Uvidíme, řekneme si na konci léta…

Rodina Terezky si přála zůstat v anonymitě. Na Babywebu však můžete sledovat postupné kroky ke změnám, které by měly dopomoci Terezce k tomu, aby se dostala ze spárů nepříjemné, ale vytrvalé dámy zvané obezita. Jak se jim bude dařit dále? Co na stávající jídelníček řekne nutriční terapeutka? Sledujte její příběh a projekt MAMI, POMOC, JÁ TLOUSTNU! – každý čtvrtek na Babywebu

.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist